fbpx

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 2-3: Ο Σανκαρέ «ξελάσπωσε» το τριφύλλι (vids)

Σπουδαίο διπλό στο Περιστέρι πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 3-2 του Ατρομήτου. Οι πράσινοι, αν και έχασαν δύο φορές το προβάδισμα τους, κατάφεραν τελικά να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Χρυσός σκόρερ για το τριφύλλι ήταν ο Σανκαρέ, ο οποίος στο ντεμπούτο του σκόραρε και χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Χωρίς κάποια σπουδαία φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο προπονητές είχαν το μυαλό τους στο να διαβάσουν το πλάνο του αντιπάλου κι έτσι δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο στο ξεκίνημα του αγώνα. Αυτό άλλαξε γρήγορα, καθώς ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό του ματς. Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν τη στημένη φάση, που κέρδισαν (φάουλ). Ύστερα από εξαιρετική εκτέλεση ο Βέλεθ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Κακή αμυντική λειτουργία από τον Ατρόμητο, καθώς βρέθηκαν ελεύθεροι δύο παίκτες του τριφυλλιού μέσα στην περιοχή.

Ο Ατρόμητος μετά το γκολ, που δέχθηκε, βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Διούδη. Οι Περιστεριώτες απείλησαν με δύο μακρινά σουτ, αλλά δεν ανησύχησαν τον Έλληνα τερματοφύλακα, που στο πρώτο 20λεπτο δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια επέμβαση. Ο Σάββας Παντελίδης στο 22′ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε ο Τομάσεβιτς και τη θέση του πήρε ο Νάτσος.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στο παιχνίδι και με μακρινά σουτ απειλούσαν την αντίπαλη εστία. Στο 30′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Νάτσος με σέντρα σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Διούδη, αλλά ο Έλληνας τεχνικός έδιωξε εντυπωσιακά. Λίγο αργότερα «πάγωσαν» στο Περιστέρι, καθώς Σένκεφελντ και Σόλομον συγκρούστηκαν στον αέρα και έμειναν αρκετή ώρα στο χόρτο. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού τελικά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και τη θέση του πήρε ο Νιάς στο 35ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός αμυνόταν στο ματς μετά το γκολ, καθώς ο Ατρόμητος πήρε τον έλεγχο. Οι Περιστεριώτες έκαναν ακόμη μία φάση, αυτή τη φορά με τον Μουνίθ, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του κατέληξε λίγο πάνω από την εστία. Οι πράσινοι απάντησαν με τον Βιγιαφάνες, αλλά ο Γιαννιώτης αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε την κεφαλιά ψαράκι του Αργεντινού. Οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στον Παναθηναϊκό. Ύστερα από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ, ο Γούτας έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα του. Ο Γιαννιώτης έκανε τραγικό λάθος στην προσπάθεια του να μπλοκάρει την μπάλα και έκανε δώρο στον Καρλίτος. Ο επιθετικός των πρασίνων το ξετύλιξε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για το τριφύλλι.

Οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα τους, καθώς για δεύτερη φορά δέχθηκαν την ισοφάριση. Ο Γκάλο από δεξιά έβγαλε εξαιρετική σέντρα, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Αγκάγιεφ, ο οποίος νίκησε την άμυνα και τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και έφερε το ματς στα ίσια (2-2) στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ατρόμητος στη συνέχεια ήταν πιο απειλητικός από τον Παναθηναϊκό. Ο Λάζλο Μπόλονι ενίσχυσε το κέντρο και την επίθεση της ομάδας του, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο ματς και προσπαθούσαν να βρουν τρίτο γκολ, για να κάνουν την ανατροπή. Στο 80′ οι πράσινοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ, καθώς ο Γιαννιώτης έκανε νέο λάθος και παραλίγο ο Μακέντα να βάλει ξανά μπροστά το τριφύλλι.

Στο 84′ τελικά ο Παναθηναϊκός βρήκε τρίτο γκολ, με δύο αλλαγές του Μπόλονι να συνδυάζονται. Ο Ενγκμπακοτό  έκανε εξαιρετική ενέργεια, έβγαλε την μπάλα έξω στον Σανκαρέ και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του τριφυλλιού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3-2. Εξαιρετικό ντεμπούτο για τον Σανκαρέ, ο οποίος το συνδύασε με γκολ και μάλιστα πάρα πολύ σημαντικό τέρμα.

Mέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα του και πήρε μία σημαντική νίκη (2-3).