fbpx

Κύπελλο Ολυμπιακός – Άρης 2-1: Όλα ανοικτά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πήρε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Εξαιρετικοί Παπασταθόπουλος και Λαλά. Έντονη ανησυχία για τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο με ενοχλήσεις. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη στις 2 Μαρτίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το τι ακριβώς θα βλέπαμε στο «Γ. Καραϊσκάκης» αποσαφινίστηκε νωρίς. Με τις δύο ομάδες να έχουν καταιγιστικό ρυθμό, μόλις στην ππρώτη φάση του ματς το σκορ άνοιξε. Στο 1′ λοιπόν, ο Κάιπερς έκανε το γύρισμα στην περιοχή μετά την μπαλιά του Βρουσάι, με τον Χασάν να κάνει την προβολή και να ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό για το 1-0.

Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση. Οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν στο ματς όταν ο Γκάμα εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάνος έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε πάνω στον Μπα και πήγε στην εστία του Τζολάκη για το 1-1. Οι Πειραιώτες δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια μετά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης και θέλησαν να απαντήσουν άμεσα. Στο 7′ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερν, ο Χασάν πήραν την κεφαλιά με τον Κουέστα να διώχνει πολύ δύσκολα. Στο 14′ όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι το προβάδισμα. Σέντρα του Χολέμπας από αριστερά, ο Χασάν στην καρδιά της άμυνας του Άρη, νικάει και πάλι Σάκιτς και Κουέστα και γράφει το 2-1.

Όπως ήταν φυσικό όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός του ματς έπεσε. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Άρης ισορρόπησε την εικόνα, με τους Τζέγκο και Σάσα να κάνουν όλη τη δουλειά στο χώρο του κέντρου. Από την άλλη Παπασταθόπουλος και Λαλά ήταν από τους καλύτερους του Ολυμπιακού, στο 2-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Για δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έφτασαν σε τελικές, ώσπου από το 59′ και μετά ξεκίνησαν οι διαδοχικές αλλαγές. Μία από αυτές ήταν η είσοδος του Φορτούνη αντί του Χασάν. Με την είσοδό του ο μεσοεπιθετικός των “ερυθρόλευκων” έδωσε φρεσκάδα και ποιότητα μεσοεπιθετικά, καθώς νωρίτερα προέκυπτε σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία και η μπάλα δεν έφτανε στη γραμμή κρούσης.

Μάλιστα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο 71′ χάθηκε η σπουδαιότερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η κεφαλιά του Κάιπερς πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Λίγο νωρίτερα ο Παπασταθόπουλος, που είχε παραπονεθεί για μικροενοχλήσεις, πέρασε εκτός αγώνα και μπήκε στη θέση του ο Σεμέδο (68′), ενώ στο 69′ μπήκε ο Μήτρογλου αντί του Μάνου.

Ο Μαρτίνς δεν ήταν ικανοποιημένος από το 2-1 και γι’ αυτό στο 80′ έβαλε Αραμπί και Μασούρα αντί του Κάιπερς – Βρουσάι, ενώ το μακρινό σουτ του Φορτούνη στο 83′ κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν με την παρουσία τους πως το 2-1 ούτε αυτούς τους ικανοποιούσε. Όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαιναν ψηλά, κυκλοφορούσαν τη μπάλα και έψαχναν τρόπο να απειλήσουν την εστία του Τζολάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά, Σωκράτης (68′ Σεμέδο), Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (62′ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα, Ραντζέλοβιτς, Βρουσάι (80′ Μασούρας), Κάιπερς (80′ Αραμπί), Χασάν (61′ Φορτούνης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης (60′ Μπεναλουάν), Ροζ, Σάκιτς (60′ Ιωάννου), Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα, Σίλβα, Μπερτόγλιο (59′ Κάτσε), Μάνος (69′ Μήτρογλου).