fbpx

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Όταν «πετάς» ημίχρονα και ευκαιρίες, θα «τιμωρηθείς»

Το ντέρμπι στη Λεωφόρο είχε και νικητή και χαμένο. Νικητής ο Παναθηναϊκός, χαμένος ο Ολυμπιακός. Όχι μόνο βάσει του αποτελέσματος. Αλλά με βάση τη συνολική εικόνα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Είναι δεδομένο πώς σε ένα εκτός έδρας ματς με 20 τελικές, εκ των οποίων 10 στο τέρμα, με 62% κατοχή μπάλας, με παιχνίδι στο μισό γήπεδο, να το χάνει έτσι, σίγουρα αυτό προβληματίζει. Από την άλλη, ευθύνες έχει και ο Μαρτίνς. Τόσο για τον καταρτισμό και τα πρόσωπα της αρχικής ενδεκάδας όσο και για τις κινήσεις που έκανε από τον πάγκο. Με τον Τιάγκο Σίλβα να μένει 90 λεπτά στο γήπεδο και τον Φορτούνη να βγαίνει σε μια βραδιά που ο αντίπαλος έπαιζε μαζικά πίσω και έπρεπε να διασπάσει μια άμυνα, ήταν μια λανθασμένη επιλογή. Ίσως να έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ακολουθεί το ματς με την Αϊντχόφεν. Αλλά δεν επιτρέπεται για τον Ολυμπιακό να έχει αυτή την προσέγγιση σε ένα ματς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Αφετηρία σε… άλλο γήπεδο

Σε έναν ακόμα αγώνα ο Ολυμπιακός δεν μπήκε όπως θα έπρεπε. Πόσω δε μάλλον για ένα ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν κάκιστο ξεκίνημα. Δεν είχαν καθαρό μυαλό, δεν υπήρχε εγρήγορση, δεν υπήρξε συγκέντρωση. Η επιλογή του Τιάγκο Σίλβα για τη διάταξη 4-3-3 που επέλεξε ο Μαρτίνς δεν λειτούργησε σε κανένα σημείο. Ο Πορτογάλος έδειχνε εκτός κλίματος. Από την άλλη, όταν σε ένα ντέρμπι δέχεσαι δύο φάσεις στα πρώτα έξι λεπτά -η δεύτερη έφερε το γκολ του Παναθηναϊκού, τότε κάτι δεν έχεις προετοιμάσει καλά. Για μια φορά ακόμα ο Ολυμπιακός δεν ήταν πνευματικά έτοιμος στην εκκίνηση μιας τόσο σημαντικής αναμέτρησης. Κι αυτό το «πλήρωσε» ακριβά, αφού το 1-0 έγινε στο 6ο λεπτό.

Αλλαγή συστήματος, ανούσια υπεροχή

Μετά το 15ο λεπτό ο Μαρτίνς άλλαξε διάταξη. Το αρχικό 4-3-3 μετατράπηκε σε 4-2-3-1 με τον Τιάγκο Σίλβα να πηγαίνει προς τα αριστερά. Πλέον ο σχηματισμός των «ερυθρολεύκων» ήταν πιο ορθολογικός, αλλά παρέμεινε αναποτελεσματικός. Διότι οι παίκτες του Ολυμπιακού και μέτρα κέρδισαν στον αγωνιστικό χώρο και φάσεις άρχισαν να δημιουργούν και κατοχή της μπάλας είχαν. Το πρώτο 45λεπτο έληξε με 62%-38% σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας. Με τους παίκτες του Μαρτίνς να έχουν 7 τελικές με πιο χαρακτηριστική στιγμή την, ιδανικά οργανωμένη, αντεπίθεση με τον Φορτούνη να δίνει στον Μπουχαλάκη που με κλειστά… μάτια έβγαλε τον Βρουσάι σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο νεαρός και βιάστηκε και αστόχησε. Πίεση χωρίς ουσία και το ημίχρονο έκλεισε στο 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Ακατανόητη απόφαση η αλλαγή του Φορτούνη

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου συνδυάστηκε με την αλλαγή του Βαλμπουενά που μπήκε στο ματς αντί του Βρουσάι. Μια αλλαγή που είχε να κάνει με τα πρόσωπα. Το θέμα του Ολυμπιακού, όμως, ήταν περισσότερο ζήτημα διάταξης και θέσεων παικτών. Για να έρθουν οι επόμενες αλλαγές, εκ των οποίων η μία δεν είχε νόημα, ήταν ακατανόητη. Ο Μαρτίνς αποφάσισε να παίξει με δύο επιθετικούς, αφού έριξε στον αγώνα και τον Ελ Αραμπί αντί του Φορτούνη. Ο Έλληνας μέσος ήταν από τους παίκτες των «ερυθρολεύκων» που είχαν καλή παρουσία. Όμως, ο Πορτογάλος τον έβγαλε από το ματς. Τί κι αν ενίσχυσε την επιθετική του γραμμή με τον Μαροκινό; Το ερώτημα ήταν πώς θα πήγαινε η μπάλα στους δύο φορ; Διότι η άμυνα του Παναθηναϊκού προσαρμόστηκε πάνω στον Βαλμπουενά, παίζοντας με βοήθειες.

Τα λάθη «πληρώνονται» ακριβά

Όταν, λοιπόν, πιέζεις και δεν αξιοποιείς τις ευκαιρίες που έχεις, λογικό είναι να συμβούν όσα συνέβησαν. Μέσα σε ένα λεπτό, αρχικά ο Τιάγκο Σίλβα δεν έκανε σωστό κοντρόλ και δεν σούταρε από θέση βολής και εν συνεχεία ο Χασάν από θέση βολής δεν κατάφερε να σκοράρει! Κόντρα σε όλα αυτά, στο 73ο λεπτό ο Παναθηναϊκός με μια στατική φάση, με την άμυνα του Ολυμπιακού να τα κάνει όλα λάθος, δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Οι «πράσινοι» πήραν μεγάλο προβάδισμα νίκης και τελικά κατάφεραν να την κρατήσουν.

Το γκολ του Ελ Αραμπί δεν έφτασε

Στο τελευταίο τέταρτο ο Μαρτίνς έριξε μέσα στο ματς και τον Κάιπερς και τον Μασούρα. Όλοι μέσα σε μια προσπάθεια να αλλάξει κάτι. Με την εικόνα στο τελευταίο κομμάτι του ματς να είναι συντριπτική κατοχή του Ολυμπιακού, το ματς στο μισό γήπεδο, αρκετές φάσεις, αλλά το μόνο που διαφοροποιήθηκε ήταν το σκορ. Με το γκολ του Ελ Αραμπί στο 82ο λεπτό. Ο Ανδρούτσος στο 80′ και ο Μασούρας στο 89′ από θέση βολής δεν κατάφεραν να σκοράρουν, χάνοντας τα άχαστα. Αλλά όλα αυτά είναι μέσα στο ποδόσφαιρο, όλα χάνονται. Όταν, όμως, παίζεις στους «ερυθρόλευκους» και έχεις αυτές τις ευκαιρίες, δεν επιτρέπεται να τις «πετάς» στα σκουπίδια.