Super League 1

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ: Σταδιακή βελτίωση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Ο Ολυμπιακός ο οποίος αντιμετώπιζε την Σλάβια Πράγας για το τέταρτο φιλικό της προετοιμασίας του, αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1.

29.06.2022 | 20:55

Ο Ολυμπιακός για άλλο ένα παιχνίδι έδειξε εμφανή σημεία βελτίωσης στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μας παρουσίασε μερικά θετικά στοιχεία, όμως δεν κατάφερε να πάρει την νίκη.

Το ματς:

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από την αρχή κιόλας, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε 15ο λεπτό και ήταν για τους ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς. Ο Μασούρας έδειξε αλτρουισμό και έσπασε την μπάλα στον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος όμως απέτυχε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε μια ακόμα καλή ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους», με τον Άβιλα να βγάζει μια τρομερή μπαλιά στον Ελ Αραμπί, ο οποίος αντί να τελειώσει, έσπασε στον Ρέαμπτσιουκ, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα άουτ. Κάπου εκεί η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία τελείωσε και το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία. Οι Τσέχοι είχαν κάποιες ευκαιρίες για να πετύχουν το πρώτο γκολ, όμως καμία δεν ήταν «κλασική» και η άμυνα του Ολυμπιακού τις εξουδετέρωσε όλες.

Στο 32ο λεπτό ο Μασούρας βρήκε δίχτυα, μετά από φοβερή μπαλιά του Ελ Αραμπί, όμως ακυρώθηκε καθώς ο Έλληνας διεθνής ήταν σε θέση οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα όμως ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Κούντε δοκίμασε ένα πολύ όμορφο και δύσκολο σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Μολδαβό να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 43ο λεπτό ήταν η σειρά της Σλάβια Πράγας να απαντήσει με τον Ούσου, όταν αυτός σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Κούντε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Τζολάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε απόλυτη ισορροπία. Οι αλλαγές που έκανε ο τεχνικός του Ολυμπιακού έριξαν πολύ τον ρυθμό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός στο 52ο λεπτό είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ για δεύτερη φορά με τον Μασούρα όμως να μην μπορεί να κερδίσει τον Μαντούς. Έπειτα ο Πορτογάλος τεχνικός άλλαξε ολόκληρη την 11αδα των Πειραϊκούς συλλόγου. Σημαντικό είναι να αναφέρουμε πως ο προπονητής του Ολυμπιακού θέλησε να δώσει λεπτά συμμετοχής στους Αμπουμπακάρ Καμαρά και Ζινκερναγκελ και τους έριξε στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και η Σλάβια να παίξει με αντεπιθέσεις. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν την ευκαιρία να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα στο 63’ με τον Τικίνιο, ενώ στο 87ο λεπτό χάθηκε ακόμα μια τεράστια ευκαιρία με τον Ανδρούτσο να κάνει ένα πολύ όμορφο μονοκόμματο σουτ, το οποίο όμως δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική στιγμή στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να αρκούνται στην ισοπαλία και το 1-1.

Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια βελτίωσης και στο επιθετικό κομμάτι αλλά και στο αμυντικό, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει αυτή την βελτίωση σε μία νίκη, κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα. Βέβαια σε ένα φιλικό δεν έχει σημασία το τελικό αποτέλεσμα όμως μία νίκη πάντα βοηθάει στην ανύψωση του ηθικού της ομάδας.