Euroleague

Αρμάνι – Ολυμπιακός: «Καυτοί» οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός τρομάζει στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης με την Αρμάνι Μιλάνο για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

26.11.2021 | 22:26

Αρμάνι – Ολυμπιακός: «Καυτοί» οι Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός μας έχει συνηθίσει να κερδίζει τα παιχνίδια του στην φετινή Ευρωλίγκα μέσα από την άμυνα. Ωστόσο, στην αποψινή αναμέτρηση κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο πάει να πάρει το παιχνίδι μέσα από την επίθεση.

Οι Πειραιώτες πραγματικά τρομάζουν στην επίθεση κόντρα στην ιταλική ομάδα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχουν καταφέρει να σκοράρουν 60 ολόκληρους πόντους στο ημίχρονο, για να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων (45-60).

Αρμάνι – Ολυμπιακός: «Καυτοί» οι Πειραιώτες. Μάλιστα, δεν πρόκειται για κάποιο ξέσπασμα των Πειραιωτών, αφού οι πόντοι ήταν ακριβώς μοιρασμένοι στα  δύο δεκάλεπτα. Ο Ολυμπιακός πετάει… φωτιές από την περιφέρεια έχοντας 12/16, έχει χάσει μόλις μια βολή (10/11), ενώ έχει και 7/13 δίποντα.

Η συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί ρεκόρ σκοραρίσματος για τον Ολυμπιακό σε ένα ημίχρονο. Οι προηγούμενες καλύτερες επιδόσεις του ήταν την σεζόν 2013-14 όταν και πέτυχε 59 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Μπάγερν και πρώτο ημίχρονο της αναμέτρηση με την Μπασκόνια στη Βιτόρια.