overfm.gr | Premier League | Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 3-0: Δεν σταματούν τα όνειρα οι Χωριάτες!

Η Άστον Βίλα συνεχίζει την εξαιρετική της φετινή πορεία, επικρατώντας έυκολα της Κρίσταλ Πάλας με 3-0

Η Άστον Βίλα, παρ’ότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο, επικράτησε άνετα της Κρίσταλ Πάλας με 3-0 και συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία. Η ομάδα του Ντιν Σμιθ έπιασε την 6η θέση και τους 25 βαθμούς, ενώ έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα! Από την άλλη, η Κρίσταλ Πάλας παρέμεινε στα μεσαία στρώματα, με 18 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο… «κόκκινο» και για τις δύο ομάδες, με τον Ζαχά να έχει τεράστια ευκαιρία στο 1ο κιόλας λεπτό να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Μαρτίνεζ αντέδρασε εξαιρετικά. Μάλιστα, οι Χωριάτες πήραν «κεφάλι» στο σκορ λίγα λεπτά αργότερα, όταν στο 5ο λεπτό ο Τραορέ πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Γκουάιτα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 17′, ο Τραορέ, ο οποίος είχε πολλά κέφια στο πρώτο μέρος, «άγγιξε» και δεύτερο τέρμα, όμως η όμορφη ατομική προσπάθειά του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκουάιτα. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες είχαν μερικές ευκαιρίες ακόμη, ωστόσο το 1-0 δεν άλλαξε πριν το ημίχρονο.

Αυτό που άλλαξε, όμως πριν τη λήξη του πρώτου 45λέπτου ήταν η αριθμητική ισορρόπια, αφού ο Μίνγκς στις καθυστερήσεις αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τέιλορ και πήρε την άγουσα προς τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τις φάσεις να λιγοστεύουν αισθητά. Παρ’όλα αυτά, στο 66′ η Άστον Βίλα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με τον Χάουζ να κάνει το 2-0, με κοντινή κεφαλιά. Στο 76ο λεπτό, ο Ελ Γκάζι, με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 3-0.

Στα τελευταία λεπτά, παρά τις ευκαιρίες του – κατά τα άλλα εξαιρετικού απόψε (26/12) – Γουότκινς, το σκορ δεν άλλαξε, με τους Χωριάτες να παίρνουν ακόμη μία σημαντική νίκη, η οποία τους διατηρεί σε τροχιά Ευρώπης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Μαρτίνεζ, Μινγκς, Χάουζ, Τάργκετ, Κας, ΜακΓκίν, Λουίζ (Ράμσεϊ 90′), Τραορέ ( Κόνσα 45+4′), Γκρίλις, Ελ Γκάζι (Ελ Μοχαμάντι 86′), Γουότκινς

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζον): Γκουάιτα, Κουγιατέ, Νταν, Βαν Άνχλοτ, Γουόρντ, Μιλιβόγεβιτς (Ρίντεβαλντ 69′), ΜαΚάρθουρ (Μπατσουαγί 75′), Έζε, Σλουπ (Τάουνσεντ 82′), Ζαχά, Μπεντέκε