overfm.gr | Premier League | Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 1-2 – Ζωντανοί έμειναν στο κυνήγι του τίτλου οι «κόκκινοι»

Με ανατροπή η Λίβερπουλ επικράτησε εκτός έδρας της Άστον Βίλα και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Με σημαντικό διπλό απέδρασε από το « Βίλα Παρκ» η Λίβερπουλ. Η Άστον Βίλα δεν εμφανίστηκε αδιάφορη στο παιχνίδι και έβαλε δύσκολα στο σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ. Μόλις στο 4’ οι «χωριάτες» άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Λουίζ. Άμεση ήταν η απάντηση της Λίβερπουλ. Δύο λεπτά αργότερα έπειτα από φάση διαρκείας  ο Μάτιπ «έσπρωξε» τη μπάλα προς τα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μετά τη γρήγορη ισοφάριση, οι «Reds» ανέβασαν στροφές ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ. Στο 19’ ο Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Μανέ να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα η Άστον Βίλα αυτή τη φορά έγινε απειλητική για την εστία του Άλισον.

Ο Ινγκς έπιασε την κεφαλιά με τον Άλισον να κάνει άστοχη έξοδο και τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Η Λίβερπουλ βρήκε το πολυπόθητο δεύτερο γκολ στο 65’ όταν ο Μανέ έπειτα από τη σέντρα του Ντίαζ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαρτίνεζ. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να κάνουν άμεσα το 2-2 αλλά ο Άλισον πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Ινγκς. Στο 84’  ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ είπε νέο «όχι» στον Ινγκς με τους φιλοξενούμενους να μένουν ακόμα ζωντανοί στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.