overfm.gr | Super League 1 | Buzzer…. Sporar από την βούλα

Χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σπόραρ στο 95′ ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 στους άδειους λόγω τιμωρίας Ζωσιμάδες.

Στην τελευταία ακριβώς φάση του αγώνα και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 στους άδειους λόγω τιμωρίας Ζωσιμάδες και διατήρησαν την διαφορά των επτα βαθμών από τον τρίτο Ολυμπιακό και των τεσσάρων από την δεύτερη ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι ότι για πολλοστή φορά φέτος οι «πράσινοι» παίρνουν νίκη στις καθυστερήσεις η ακόμη και ισοπαλίες γεγονός του ότι φέτος η ομάδα δείχνει χαρακτήρα. Ο ΠΑΣ πάντως έχασε τρομερή ευκαιρία να σκοράρει στο 61′ όταν από γλύστρυμα του Σένκεφελντ ο Μπαλάν από ένα μέτρο σημάδεψε το δοκάρι.

Με φόρα μπήκαν οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος στο ματς και στο 3′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βέρμπιτς να σουτάρει από κοντινή απόσταση και τον Τσιντώτα να διώχνει. Ο ίδιος παίκτης έκανε ένα δυνατό σουτ στο αμέσως επόμενο λεπτό και κόντραρε στον Παντελάκη με τον πρώην πορτιέρο της ΑΕΚ να λέει και πάλι όχι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν και να επιτίθονται στην εστία του Τσιντώτα κλείνοντας τους «Γιαννιώτες» στο μισό γήπεδο. Και στο 29′ ο Βαγιαννίδης αφού άδειασε δυο αντιπάλους σούταρε δυνατά από θέση δεξιά με τον πορτιέρο του ΠΑΣ να διώχνει σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα και το «τριφύλλι» να χάνει δυο τουλάχιστον κλασσικές ευκαιρίες να σκοράρει.

Στο ίδιο μοτίβο και το ματς στην επανάληψη με τους «πράσινους» να χάνουν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ρούμπεν πάσαρε καθετα για τον Ιωαννίδη που δεν μπόρεσε να πλασάρει ιδανικά τον Τσιντώτα στο 51′. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πιεζει και να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι προσπαθώντας να πετύχει το πανάκριβο γκολ. Και λίγο έλειψε να επιβεβαιωθεί ο νόμος του ποδοσφαιρου στο 61′ όταν ο Μπρινιόλι πάσαρε στον Σένκεφελντ, αυτός γλίστρησε και ο Μπαλάν που βρέθηκε από πολύ κοντά σημάδεψε το δεξί δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Ριέντσρα σούταρε πάνω στον Πούγγουρα. Η ευκαιριάρα αυτή των »Ηπειρωτών» δεν πτότησε το «τριφύλλι» που ξαναπήρε τα ηνία στο ματς και άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους προσεγγίζοντας ουκ ολίγες φορές την περιοχή του Τσιντώτα. Και ενώ όλα έδειχαν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο χωρίς τέρματα, ο διαιτητής έκανε on field review σε μια φάση με τον Μορέιρα να έχει κλωτσήσει τον Κουρμπέλη στην περιοχή και να καταλογίζεται το πέναλτι. Ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 95′ κάνοντας το 0-1 και χαρίζοντας την πολύτιμη νίκη στον Παναθηναϊκό.

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Eραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα(77′ Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης, Μπάλαν και Μορέιρα.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι-Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουανκάρ(74′ Πούχατς)-Ρούμπεν(74′ Τσοκάι), Κουρμπέλης-Παλάσιος, Βέρμπιτς(59′ Σπόραρ), Μπερναρ-Ιωαννίδης