overfm.gr | Premier League | «Δάγκωσαν» την Κρίσταλ Πάλας οι «Λύκοι»

Τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισε η Γουλβς.

Στις νίκες επέστρεψε η Γουλβς, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας με 2-0 στο άδειο “Μολινιού”, κατορθώνοντας να πιάσει κορυφή, μάζι με τις δύο ομάδες του Λίβερπουλ. Δίχτυα για τους γηπεδούχους βρήκε κι ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Ντανιέλ Ποντένσε, ενώ ο άλλος πρώην “ερυθρόλευκος”, Λούκα Μιλιβόγεβιτς είδε την κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας δύο πολύ μεγάλες στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ντεντονκέρ αρχικά και τον Ποντένσε στη συνέχεια να τις “σπαταλούν” αμφότερες. Στο 17ο λεπτό, η Κρίσταλ Πάλας, κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ με τον Μπατσουαγί, με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, το γκολ ήρθε για την άλλη πλευρά, με τον Αίτ Νουρί να νικά τον Γκουαίτα μέσα από την περιοχή, για να γράψει το 1-0. Λιγότερο από δεκά λεπτά αργότερα, ο Νέτο βρήκε τον Ποντένσε στη περιοχή, με τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό να κάνει το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Στο 38′, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από παράβαση του Μπολί, ωστόσο ο Άτκινσον άλλαξε την απόφασή του με την βοήθεια του VAR, αφού είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος, ο καταιγιστικός ρυθμός του πρώτου δεν συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες, είχαν μερικές ευκαιρίες ακόμη, με κυριότερη το φάουλ του Βαν Ανχλοτ, από πλευράς Κρίσταλ Πάλας. Στο 86ο λεπτό, η ομάδα του Χόντζον έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μιλιβόγεβιτς για σκληρό μαρκάρισμα. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε, με τους “Λύκους” να παίρνουν τους 3 βαθμούς, ενώ η Κρίσταλ Πάλας έχει έντονα παράπονα από το VAR, τόσο για την φάση της αποβολής, όσο και για εκείνη του πέναλτι.

Οι συνθέσεις:

Γουλβς (Εσπίριτο Σάντο): Πατρίσιο, Κόουντι, Μπολί, Κίλμαν, Νέβες, Ντεντονκέρ, Νέτο (Μουτίνιο 76′), Ποντένσε (Τραορέ 76′), Νουρί, Σεμέδο, Χιμένεθ (Σοαρες 90′)

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζον): Γκουάιτα, Κουγιατέ, Νταν, Βαν Ανχλοτ, Κλάιν, Τάουνσεντ (Αγιού 72′), Μιλιβόγεβιτς, Ρίντεβαλντ, Σλουπ (Έζε 65′), Μπατσουαγί (Μπεντέκε 84′), Ζαχά