overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Euro U21: Στον ημιτελικό οι Ολλανδοί

Η Εθνική Ολλανδίας Κ21 προκρίθηκε στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης για το Euro Κ21 με την Γαλλία, χάρη στα γκολ του Μποάντου.

Στα ημιτελικά του Euro Κ21 πέρασε η Ολλανδία μετά την ανατροπή που έκανε κόντρα στην Γαλλία, για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Οι Γάλλοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ με κεφαλιά του Ουπαμεκανό στο 23ο λεπτό της συνάντησης. Οι Γάλλοι ήταν αυτοί που είχαν για μεγάλο διάστημα τον έλεγχο του παιχνιδιού, που έφτασαν και πολύ κοντά σε δεύτερο τέρμα με τον Αουάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα, με τον Μποάντου να κάνει το 1-1 στο 51ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο η Γαλλία κατάφερε να ξανά φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει κάτι.

Μάλιστα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μποάντου με αντεπίθεση, πήρε ασίστ από τον Κλάιφερτ και σκόραρε, δίνοντας παράλληλα την πρόκριση στην χώρα του για την επόμενη φάση της διοργάνωσης!