overfm.gr | Πόλο | Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων: Προκρίθηκε η στα προημιτελικά η Ελλάδα

Η Εθνική Πόλο Παίδων κατετάγη πρώτη στον όμιλο της μετά τη νίκη επί της Γαλλίας με σκορ 19-6. Τα ελληνόπουλα, σημείωσαν τρείς νίκες σε 3 ματς.

Η Εθνική Πόλο στην ηλικιακή κατηγορία των παίδων, νίκησε την αντίστοιχη της Γαλλίας με 19-6 και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο της, όπου συμμετείχαν ακόμα οι Σερβία και Τουρκία.  Οι νεαροί παίκτες με το γαλανόλευκο σκουφάκι επικράτησαν και κόντρα στην Τουρκία με 15-7 και κόντρα στη Σερβία με 10-7 και έκαναν 3 νίκες κόντρα σε ισάριθμους αντιπάλους.

Στο παιχνίδι κόντρα στη Γαλλία η Εθνική μας προηγήθηκε με 5-1 και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με σκορ 7-4 υπέρ της. Ακόμα στο τρίτο οκτάλεπτο σημείωσε σκορ 7-1 και εκτόξευσε τη διαφορά τερμάτων στο 14-5, για να ολοκληρώσει τελικά το ματς στην τελευταία περίοδο με 19-6.

Ο Λυκούδης και πάλι είχε τα περισσότερα τέρματα, καθώς σημείωσε 5, ενώ ο Ζαχόπουλος σημείωσε 4. Η εθνική μας ομάδα προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του πρωταθλήματος και περιμένει τον αντίπαλο της.