Premier League

Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 3-2: Mατσάρα με νικητές τα «σφυριά»

Τρομερό παιχνίδι στο Λονδίνο, με την Γουέστ Χαμ να νικάει την Λίβερπουλ και να την προσπερνά στην βαθμολογία.

07.11.2021 | 20:54

Γουέστ Χαμ και Λίβερπουλ τέθηκαν αντιμέτωπες στο «Λόντον Στάντιουμ» με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια τεράστια νίκη ενάντια στους «ρέντς».

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τον κόσμο που είχε γεμίσει τις εξέδρες να δίνει ώθηση στους παίκτες του Ντέιβιντ Μόγες, οι οποίοι μόλις στο 4ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, μετά το αυτογκολ του Άλισον.

Η Γουέστ Χαμ ήταν συνολικά καλύτερη στο παιχνίδι, με την Λίβερπουλ να ζορίζεται να κάνει το γνωστό παιχνίδι της με ψηλό pressing και γρήγορες επιθέσεις. Ωστόσο χάρη στην κλάση και την ποιότητα του Αλεξάντερ Άρνολντ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 41. Ο Άγγλος διεθνής μπακ με ένα αριστουργηματικό φαουλ, έστειλε την μπάλα στις… αράχνες της εστίας του Φαμπιάνσκι για το 1-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να υπόσχονται πως στην επανάληψη θα παρακολουθήσουμε άλλο ένα τρομερό ημίχρονο. Κάτι το οποίο έγινε, καθώς η Γουέστ Χαμ σε μια υποδειγματική αντεπίθεση έκανε το 2-1 στο 67ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Πάμπλο Φορνάλς.

Λίγα λεπτά αργότερα τα «σφυριά» ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1, όταν μετά από μια καταπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Μπόουεν, ο Ζουμά ανενόχλητος έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, με τον Άλισον να μην μπορεί να αποκρούσει και να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Η Λίβερπουλ όπως είναι λογικό σοκαρίστηκε από αυτή την εξέλιξη, με τον Γιούργκεν Κλοπ να κάνει τα πάντα προκειμένου να μπορέσει να αφυπνίσει την ομάδα του. Κάτι που εν τέλει κατάφερε αφού στο 84ο λεπτό ο Ορίγκι με ένα πολύ όμορφο γκολ μείωσε σε 3-2 δίνοντας έτσι στην Λίβερπουλ την ώθηση που χρειαζόταν προκειμένου να πετύχει ένα επιπλέον τέρμα.

Παρόλα αυτά η Γουέστ Χαμ δεν πτοήθηκε και κατάφερε να κρατήσει το 3-2 μέχρι το τελικό σφύριγμα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τους οποίους έφτασε τους 23 πόντους, τρείς λιγότερους από την 1η Τσέλσι! Από την άλλη η Λίβερπουλ έμεινε στους 22 και την 4η θέση.