overfm.gr | Διεθνή | Iσόπαλη η ντερμπάρα της Λισαβόνας

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που τα είχε όλα Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο «Ντα Λουζ».

Χωρίς νικητής έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Λισαβόνας ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Σπόρτινγκ με 2-2 στο «Ντα Λουζ». Με αυτήν την ισοπαλία οι γηπεδούχοι βρισκονται στην πρώτη θέση με 4 βαθμούς διαφορά από την Μπράγκα ενω οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη με 29.

Στο 6ο λεπτό ο Βλαχοδήμος έβγαλε εντυπωσιακά το φάουλ του Πέδρο Πόρο ενώ στο 20’ ο Αδάν είπε όχι σε σουτ του Ζοάο Μάριο και στο επόμενο λεπτό ο Ισπανός απέκρουσε και το σουτ του Ράφα. Στο 27′ ο Έντουαρντς έκανε το γύρισμα και ο Μπα πέτυχε αυτογκόλ και έκανε το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ραφά Σοάρες έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκονζάλο Ράμος με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 51′ τα «λιοντάρια» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Παουλίνιο από τον Σίλβα και ο Πότε το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-2. Και στο 64’ ο Γριμάλδο σέντραρε από αριστερά και ο Ράμος πλάσαρε εξ επαφής για το τελικό 2-2.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Μπα, Γριμάλδο, Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Άουρσνες (65’ Νέρες), Ζοάο Μάριο, Ράφα (90+3’ Τσικίνιο), Φλορεντίνο, Φερνάντες, Ράμος

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Αδάν, Κόατες, Νούνο Σάντος, Ινάσιο, Πόρο, Ρέις (67’ Στ.Γιούστε), Ουγκάρτε, Πότε, Παουλίνιο (78’ Τσερμίτι), Έντουαρντς (78’ Αρτούρ Γκόμες), Τρινκάο (89’ Καμπράλ)