Premier League

Κρίσταλ Πάλας 0-2 Νιουκάστλ: Απόδραση με…στιλ!

Η Νιουκάστλ «έκλεψε» το τρίποντο στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας με 2-0.

28.11.2020 | 00:27

Η Νιουκάστλ, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 2-0 στο «Σέλχαστ Παρκ» και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο ήττες. Η ομάδα του Χόντζον, γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, γεγονός πού την φέρνει στην 13η θέση με αγώνα (και από κάποιους αγώνες) περισσότερο.

Στο πρώτο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν αρκετά κακή, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 31ο λεπτό, από πλευράς Κρίσταλ Πάλας, ωστόσο το σουτ το Σλουπ δεν βρήκε στόχο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν κάπως καλύτεροι, χωρίς όμως να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις.

Στο 80′, η Κρίσταλ Πάλας είχε ξανά μεγάλη ευκαιρία, με τον Καρλ Νταρλόου να πραγματοποιεί μοναδική επέμβαση σε προσπάθεια του Μπεντέκε. Το σκορ άνοιξε στο 88ο λεπτό ο Καλούμ Γουίλσον, πλασάροντας ψύχραιμα τον Γκουάιτα από θέση τετ-α-τετ, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα σπουδαίο τρίποντο. Μάλιστα, 2 λεπτά αργότερα, ο Ζοέλινκτον πέτυχε ακόμη ένα τέρμα για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.  Το σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τη Νιουκάστλ να «κλέβει» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς στα τελευταία δευτερόλεπτα μίας εντελώς ισορροπημένης αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζον): Γκουάιτα, Κέιχιλ, Νταν, Κλάιν, Βαν Άνχλοτ, ΜακΑρθουρ(Μπατσουαγί 82′), Κουγιατέ, Έζε, Τάουνσεντ(Ρίντεβαλτ 67′), Σλουπ, Αγιού (Μπεντέκε 66′)

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους): Νταρλόου, Κλαρκ, Φερνάντεζ, Λούις, Μανκίγιο, Λόνγκσταφ, Σέλβι, Χέντρικ, Γουίλσον, Αλμιρόν (Ρίτσι 68′), Ζοέλινκτον (Σχαρ 90+3′)