overfm.gr | Premier League | Κρίσταλ Πάλας 4-1 Λιντς: VAR-βάτο «χαστούκι» για τη Λιντς

Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε της Λιντς με σκορ 4-1.

Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε της Λιντς με 4-1 στο “Σέλχαστ Παρκ” και κατόρθωσε να φτάσει τους 13 βαθμούς και την 7η θέση, στην ισοβαθμία με τις Έβερτον και Γουλβς. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο νεοαποκτηθείς Εμπερέτσι Έζε, ο οποίος είχε ένα γκολ και μία ασίστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη χρήση του VAR.

Το μεγαλύτερο κομμάτι της ιστορίας του παιχνιδιού γράφτηκε μέσα σε 15 λεπτά και συγκεκριμένα από το 12ο έως το 27ο λεπτό. Ο αρχηγός της Κρίσταλ Πάλας, Σκοτ Νταν σκόραρε έπειτα από σχεδόν τρία χρόνια στο 12ο λεπτό, με όμορφη κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Έζε, γράφοντας το 1-0. Η Λιντς, μόλις πέντε λεπτά αργότερα κατόρθωσε να βρει απάντηση, με το εξαιρετικό τελείωμα του Πάτρικ Μπάμφορντ, από την κάθετη του Κλιχ. Ωστόσο, στο VAR εντόπισαν οφσάιντ μερικών χιλιοστών στον επιθετικό των “παγωνιών” και το γκολ ακυρώθηκε. Σα να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Μπιέλσα, στο 22ο λεπτό ο Έζε έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους με φοβερή εκτέλεση φάουλ, βάζοντας γερές βάσεις νίκης για την ομάδα του. Η Λιντς κατάφερε να μπει στο παιχνίδι σύντομα, με τον Μπάμφορντ να γράφει το 2-1 και το γκολ αυτή τη φορά να μετράει κανονικά.

Ωστόσο, πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Κρίσταλ Πάλας πήρε και πάλι “κεφάλι” δύο τερμάτων. Ο Βαν Άνχλοτ στο 42ο λεπτό επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Κόστα να βάζει την κόντρα και την μπάλα – με κάποιο παράξενο τρόπο –  να καταλήγει στα δίχτυα του άτυχου Μελιέ.

Στο δεύτερο μέρος, η Λιντς προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από μία ανούσια κατοχή έξω από την περιοχή της Κρίσταλ Πάλας, η οποία αμύνονταν με σχετική άνεση. Το τελικό 4-1 διαμόρωσε ο Τζόρνταν Αγιού στο 70ο λεπτό της συνάντησης, έπειτα από έξυπνη πάσα του Ζαχά. Η Λιντς γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα με το ίδιο σκορ, αφού είχε ηττηθεί και την περασμένη εβδομάδα από τη Λέστερ με 1-4. Πλέον, βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς, ενώ μετά τη διακοπή των Εθνικών ομάδων θα υποδεχθεί την Άρσεναλ στο “Έλαντ Ρόουντ”.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζον): Γκουαίτα, Νταν, Κουγιατέ, Κλάιν, Βαν Άνχλοτ, Έζε, Μακάρθουρ, Ρίντεβαλντ (Μακάρθι 77′), Τάουνσεντ (Σλουπ 71′), Ζαχά, Αγιού (Μπεντέκε 85′)

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μελιέ, Κούπερ, Κοχ, Αϊλίνγκ, Αλιόσκι, Στρούικ (Ρόμπερτς 71′), Ντάλας, Κλιχ, Χάρισον, Κόστα (Ραφίνια 46′), Μπάμφορντ