Premier League

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 3-1 – Επιστροφή στην κανονικότητα για τα «ζαχαρωτά»

Η Κρίσταλ Πάλας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κόνορ Γκάλαχερ, επικράτησε 3-1 της Έβερτον για την 16η αγωνιστική της Premier League.

12.12.2021 | 21:21

Επέστρεψε στην κανονικότητα η Έβερτον,  η οποία γνώρισε μία ακόμη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Παρά τη μεγάλη νίκη επί της Άρσεναλ, η Κρίσταλ Πάλας την προσγείωσε με «ραψωδία» του Κόνορ Γκάλαχερ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές.

Το μόνο που κατάφερε η Έβερτον ήταν να μειώσει σε 2-1, ωστόσο μετά δέχθηκε τρίτο γκολ. Μάλιστα, αυτή ήταν η έβδομη ήττα των «ζαχαρωτών» στα τελευταία δέκα ματς πρωταθλήματος, έχοντας μόλις μία νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το ξεκίνημα του ματς  πολύ δυνατά. Ο Γκάραγκερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους «αετούς». Ο μέσος που ανήκει στην Τσέλσι, εκμεταλλεύτηκε τα παιδαριώδη λάθη των αμυντικών της Έβερτον και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 41ο λεπτό.

Η ομάδα του Βιεϊρά κράτησε τα ηνία του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα κατάφερε να διπλασιάσει τον δείκτη του σκορ στο 62ο λεπτό, με τον Τόμκινς. Η Έβερτον απάντησε άμεσα με τον Ρόντον στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά τη μείωσει το σκορ  η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ανέβηκε, ωστόσο ο Γκάλαχερ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ τους έκοψε όποια όνειρα έκαναν τα «ζαχαρωτά» για ισοφάριση και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.