overfm.gr | Premier League | Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 0-7: Καταιγιστικοί οι Κόκκινοι!

Η Λίβερπουλ ήταν εντυπωσιακή και μπόρεσε να διασύρει την Κρίσταλ Πάλας με το τρομακτικό 7-0

Η Λίβερπουλ παρέδωσε ένα ποδοσφαιρικό… «masterclass», διασύροντας την Κρίσταλ Πάλας με 7-0 (!) στο «Σέλχαστ Παρκ». Με την τεράστια αυτή νίκη, η Λίβερπουλ παραμένει με σχετική άνεση στην κορυφή τους πρωταθλήματος, με 31 βαθμούς και 6 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Τότεναμ, η οποία υποδέχεται αύριο (20/12) τη Λέστερ. Συνεπώς, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ θα βρίσκεται για τρίτη σερί χρονιά στην πρώτη θέση ανήμερα τα Χριστούγεννα!

Τον «χορό» των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης ο Τακούμι Μιναμίνο με κοντινό πλασέ, σκοράροντας το πρώτο του τέρμα στην Πρέμιερ Λιγκ, ακριβώς έναν χρόνο μετά την απόκτησή του από τους Κόκκινους. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν μερικές καλές στιγμές, ωστόσο στο 35ο λεπτό ο Σαντιό Μανέ έγραψε το 2-0, έπειτα από ασίστ του Φιρμίνο, κάνοντας το απόγευμα της ομάδας του πιο ήρεμο. Στο 44ο λεπτό, ο Φιρμίνο από δημιουργός «ντύθηκε» εκτελεστής και διαμόρφωσε το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική και έφτασε νωρίς – νωρίς και σε 4ο τέρμα, με τον Τζόρνταν Χέντερσον να σκοράρει και εκείνος στο 52ο λεπτό. Στο 57′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Μο Σαλάχ και μόλις εννέα λεπτά αργότερα μπόρεσε να «σερβίρει» για τον Φιρμίνο, ο οποίος με όμορφο τελείωμα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το πέμπτο της ομάδας του.

Μάλιστα, ο Αιγύπτιος πρόλαβε να σκοράρει κιόλας, αρχικά στο 81ο λέπτο με κεφαλιά, αλλά και τρία λεπτά αργότερα, όταν στο 84ο λεπτό σημείωσε το πιο εντυπωσιακό από τα επτά τέρματα του αγώνα, με υπέροχο πλασέ. Στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά, η Λίβερπουλ δεν επιδίωξε να φτάσει και σε 8ο γκολ, με το φοβερό 7-0 να αποτελεί και μία «εξιλέωση» για την ομάδα, μετά τα επτά γκολ που είχε δεχθεί από την Άστον Βίλα στην αρχή της σεζόν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζον): Γκουάιτα, Κουγιατέ (Τόμκινς 63′), Κέιχιλ, Βαν Άνχλοτ, Κλάιν, Έζε (Μπατσουαγί 69′), ΜακΆρθουρ (Ρίντεβαλτ 75′), Μιλιβόγεβιτς, Σλουπ, Ζαχά, Αγιού

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Φαμπίνιο, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (Τζόουνς 69′), Κεϊτά, Μανέ (Σαλάχ 57′), Μιναμίνο, Φιρμίνο (Τσάμπερλεϊν 75′)