overfm.gr | Βόλεϊ | Μακάμπι – Παναθηναϊκός 2-3: Επέστρεψαν με νίκη στην Ευρώπη οι «πράσινοι»

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 2-3:: Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του «τριφυλλιού» έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Με το… δεξί η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» στην επιστροφή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις επικράτησαν με 3-2 σετ της Μακάμπι Τελ Αβίβ, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» μετά από 10 χρόνια φόρεσαν ξανά το… ευρωπαϊκό τους κουστούμι, παίρνοντας τη νίκη στο Ισραήλ για τη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Πλέον, οι «πράσινοι» βρίσκονται πιο κοντά στην πρόκριση ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στις 8 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Panathinaikos Athletic Club (@panathinaikos_1908)

Στα του ματς το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με τη Μακάμπι να αντιστέκεται μέχρι το 7-7. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς και πήρε το πρώτο σετ με 13-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και πήραν σημαντικό προβάδισμα (20-13). Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε και μείωσε σε 20-18 αλλά η Μακάμπι τελικά ισοφάρισε σε 1-1 (25-19).

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε θετικά για τον ΠΑΟ που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (4-0) αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 και να περάσει μπροστά με 12-15. Οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά και πήραν το σετ με 18-25 κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλά και το σκορ εναλλασσόταν στον πόντο συνεχώς αλλά η Μακάμπι κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα (15-22) και να ισοφαρίσει σε 2-2 (25-18).

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 7-7 όταν ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-12) και «κλείδωσε» τη νίκη με 11-15.