Premier League

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 4-0: Πήρε το δώρο και κοιτάζει κορυφή

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε άνετα της Κρίσταλ Πάλας με 4-0 και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση

17.01.2021 | 23:37

Η Μάντσεστερ Σίτι, χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση από την Κρίσταλ Πάλας, επικράτησε στη μεταξύ τους αναμέτρηση με 4-0 και έφτασε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, εκμεταλλευόμενη τη «λευκή» ισοπαλία μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Πολίτες, βρίσκονται πλέον στους 35 πόντους, δύο λιγότερους από τους Κόκκινους Διαβόλους, ενώ έχουν και ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ από το πρώτο μέρος. Στο 26ο λεπτό, ο Στόουνς πήρε την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ντε Μπρόινε και διαμόρφωσε το 1-0, ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι Πολίτες διατήρησαν την υπεροχή τους στην αναμέτρηση, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα, στο 56ο λεπτό έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, με τον Ίλκαϊ Γκιντογκάν, ο οποίος βρίσκεται σε τρομερή φόρμα, να νικά τον Γκουάιτα με μία «ζωγραφιά» από τα 20 μέτρα. Στο 68ο λεπτό, ο Στόουνς έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, κάτι που δεν πρέπει να έχει συμβεί ποτέ ξανά, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη για την ομάδα του.

Στο 88ο λεπτό, ο Ραχίμ Στέρλινγκ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έβαλε και εκείνος το δικό του «κερασάκι» στην άνετη επικράτηση της ομάδας του, γράφοντας το 4-0. Φυσικά, το σκορ δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του Γκουαρδιόλα να αρχίζει να θυμίζει τον παλιό της εαυτό και να μπαίνει ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Ντίαζ, Γουόλκερ, Ζιφτσένκο, Γκιντογκάν (Τόρες 71′), Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε (Κανσέλο 71′), Στέρλινγκ, Σίλβα (Φόντεν 60′), Ζεσούς

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζον): Γκουάιτα, Τόμκινς, Κέιχιλ, Γουόρντ, Μίτσελ, Μακάρθουρ, Μιλοβόγεβιτς (Ρίντεβαλντ 68′), Μακάρθι, Τάουνσεντ (Μπατσουαγί 79′), Έζε, Αγιού