overfm.gr | Διεθνή | Μάντσεστερ Σίτι – Λίβερπουλ 2-3 – Ένα ημίχρονο έφτανε για την πρόκριση στον τελικό

Η Λίβερπουλ, χάρις σε ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο που πέτυχε 3 γκολ, επικράτησε 3-2 της Σίτι και πέρασε στον μεγάλο τελικό του FA Cup.

Ο πρώτος ημιτελικός του FA Cup βάφτηκε… κόκκινος. Η Λίβερπουλ, που έβαλε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο επικράτησε 3-2 της Μάντσεστερ Σίτι στο Γούμπλεϊ και έτσι μετά την κατάκτηση του Carabao Cup θα διεκδικήσει και το FA Cup.

Η εικόνα του αγώνα:

Μπορεί η Σίτι να ξεκίνησε με ευκαιρία στο 4΄, όταν το σουτ του Γκρίλις βρήκε πάνω στα σώματα, όμως η Λίβερπουλ ήταν αυτή που κυριάρχησε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι «Ρεντς» μόλις στην πρώτη τους επιθετική απειλή βρήκαν το γκολ. Συγκεκριμένα, από μία εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον, ο σκόρερ των τελευταίων ματς Κονατέ «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα με μία πολύ δυνατή κεφαλιά.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Πεπ, είδε τον τερματοφύλακά του να κάνει μία τρελή γκάφα, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μανέ για το 2-0 της Λίβερπουλ στο 17ο λεπτό.
Οι τυπικά γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν μερικά μέτρα στο γήπεδο. Όμως ούτε αυτά αποδείχθηκαν αρκετά. Η ομάδα του Κλοπ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε και σε τρίτο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι συνεργάστηκαν άψογα, ώστε η μπάλα να φτάσει στον Μανέ. Εκείνος με ένα άψογο γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στέφεν για τον 3-0. Με αυτόν τον τρόπο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι έδειξε την θέλησή της για την πρόκριση. Μόλις στο 47΄ ο Γκρίλις μείωσε σε 3-1, μετά από ωραίο «σπάσιμο» της μπάλας του Γκάμπριελ Ζεσούς.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με φάσεις εκατέρωθεν και καλύτερη από όλες αυτή του Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος άσος από πλεονεκτική θέση ξύρισε το δοκάρι του Στέφεν, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τελικά ο ρυθμός ανέβηκε και η Σίτι βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Μαχρέζ έκανε μία ωραία ενέργεια από τα δεξιά γύρισε την μπάλα για τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Κανσέλο, Στόουνς, Άκε, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Ζεσούς (83’ Μαχρέζ), Στέρλινγκ.

Στον πάγκο: Έντερσον, Λάβια, Ντίας, Λαπόρτ, Ντέλαπ, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε.

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά (73’ Χέντερσον), Τιάγκο (87’ Τζόουνς), Σαλάχ, Μανέ (84’ Ζότα), Ντίας (84’ Φιρμίνο).

Στον πάγκο: Κέλεχερ, Γκόμες, Τσιμίκας, Μάτιπ, Μίλνερ.