ΣΠΟΡ

Μείωσε σε 2-1 η «Ένωση» και… ελπίζει!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 26-23 κόντρα στον Ολυμπιακό στον τρίτο τελικό της Handball Premier και πλέον η σειρά μειώθηκε στο 2-1.

16.05.2022 | 21:37

Η ΑΕΚ μείωσε και… ελπίζει!

Η «Ένωση» νίκησε με 26-23 τον Ολυμπιακό και η σειρά πάει την προσεχή Δευτέρα στον τέταρτο τελικό.

Το ματς

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΚ η οποία με τις συνεχείς εναλλαγές στην άμυνα της.

Πολύ γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, επέβαλλε τον ρυθμό της και έκανε εξαιρετικά δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων.

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ του Μυλωνά με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 2-1. Ο Πλάθα δύο φορές έφερε την ΑΕΚ με τρία τέρματα μπροστά (9-6, 10-7) ενώ ο Τζηράς στον αιφνιδιασμό έκανε το 12-8.

«Κιτρινόμαυρη» υπεροχή στο δεύτερο μέρος

Ο Κεδέρης ήταν αυτός που έκανε το 14-11 ενώ ο εξτρέμ της ΑΕΚ με πέναλτι πέτυχε και το 16-11 και η διαφορά ανέβηκε στο +5.

Ακολούθησε ένα ακόμη δημιουργικό δεκάλεπτο για την ομάδα του Αλέξη Αλβανού που πέτυχε πέντε τέρματα για να προηγηθεί με 25-20 στο 50′. Η διαφορά μπορεί να έπεσε, όμως η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 26-23.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-8, 13-11 (Ημιχ.), 16-11, 20-15, 22-18, 25-20, 25-21, 26-23