overfm.gr | Super League 1 | Μετά την αποβολή του Ατρομήτου … καθάρισε την νίκη ο Παναιτωλικός

Η αποβολή του Γιαννιώτη αποδείχθηκε καθοριστική για τον Ατρόμητο που γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός επί του Ατρομήτου με 2-0 στο Αγρίνιο με τους νικητές να πιανουν τους αντιπάλους τους στην έβδομη θέση έχοντας 19 βαθμούς. Καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού ήταν η αποβολή του Γιαννιώτη στο 23′ με απευθείας κόκκινη κάρτα πράγμα που οδήγησε τους «Αγρινιώτες» στο να κερδίσουν το ματς. Σε ένα παιχνιδι που ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα πρώτα λεπτά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά επιφυλακτικές προσέχοντας τα νότα τους. Και στο 23′ έγινε η φάση που άλλαξε το παιχνίδι. Ο Σενγκέλια βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννιώτη ο οποίος τον ανέτρεψε με αποτέλεσμα να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα και τους φιλοξενούμενους να μείνουν με δέκα. Οι «Περιστεριώτες» μετά από αυτήν την εξέλιξη οπισθοχώρησαν και περίμεναν να βγουν στην κόντρα ώστε να χτυπήσουν τους γηπεδούχους. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι «Αγρινιώτες» και έβγαιναν συνέχεια μπροστά ώστε να απειλήσουν και στο 45′ ο Αποστολάκης σούταρε διαγώνια με τον Μάριτς να βγάζει σε κόρνερ. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν σε σέντρα του Χουχούμη ο Καρέλης με κεφαλιά από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης για τον Παναιτωλικό καθώς στο 46′ ο Καρέλης από το ύψος του πέναλτι με ένα εξαιρετικό τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάριτς για το 1-0.  Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην συνέχεια του αγώνα προσεγγίζοντας ουκ ολίγες φορές την περιοχή του Ατρομήτου. Και στο 74′ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο Χουχούμης πήδηξε ανενόχλητος με δυνατή κεφαλιά και έκανε το 2-0 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς για τους «κυανοκίτρινους». Με το άνετο προβάδισμα που απέκτησαν οι γηπεδούχοι, έπαιξαν πιο άνετα και στο 81′ έχασαν πολύ καλή ευκαιρία όταν οι Πέδρο και Αποστολάκης από πολύ κοντά δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και ο Παναιτωλικός πανηγύρισε αυτήν την σημαντική νικη.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον(92′ Μαλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ξενιτίδης(76′ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες(68′ Μάρτενσον), Ντίας, Νταγκό(68′ Κολοβός), Σενγκέλια, Καρέλης(76′ Πέδρο).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν) : Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Αθανασίου, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φρίντγιονσον(26′ Μάριτς), Ρομπάιγ(66′ Κλωναρίδης), Ροτάριου, Κιάρντασον.