overfm.gr | Euroleague | Μίλησε η καρδιά της Βασίλισσας

Ο Χρήστος Σούτος γράφει για τη μεγάλη νίκη της Ρεάλ κόντρα στην Εφές στα play off της Ευρωλίγκας.

Η διαφορά ποιότητας είναι δεδομένη. Οι ελλείψεις της Ρεάλ επίσης. Η απουσία κόσμου το ίδιο. Το βαρύ 2-0, που έχει φέρει την ομάδα του Λάσο ένα βήμα πριν τον αποκλεισμό, παρόν στη συνθήκη. Ε και; Η Βασίλισσα είναι εδώ και θα πουλήσει όσο ακριβότερα μπορεί το πληγωμένο της τομάρι. Για να την πετάξεις οριστικά στο καναβάτσο δεν μπορείς να είσαι ούτε υπερόπτης, ούτε σίγουρος για την έκβαση του ματς πριν σφυρίξει η κόρνα της γραμματείας την λήξη.

Σήμερα φάνηκε γιατί η Euroleague είναι απρόβλεπτη και ειδικά φέτος που η πανδημία έχει ανατρέψει πολλά από τα δεδομένα προηγούμενων ετών. Η Ρεάλ με το ελλιπές ροστερ, των χιλίων προβλημάτων μέσα στην σειρά, η Ρεάλ με την πλάτη στο τοίχο και με διαφορά δώδεκα πόντων εναντιον της λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, κατάφερε να γυρίσει από την κόλαση του sweep της Έφες και να πάρει την πρώτη της νίκη στην σειρά των play- off.

Ένα πρώτο ημίχρονο συνέχεια των αναμετρήσεων της Πόλης. Για να είμαστε πιο σωστοί ακόμα χειρότερα, αφού οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν με σβήστες τις μηχανές. Η επίθεση των Ισπανών δυσκολευόταν πολύ, η άμυνα πελαγοδρομουσε και μοιραία η Έφες πήγε στα αποδυτήρια με ξεκάθαρη την παράσταση νίκης και έχοντας την βεβαιότητα ότι η σκούπα και η Κολωνία απέχουν μόλις είκοσι αγωνιστικά λεπτά. Η τρίτη περίοδος δεν διαφοροποίησε τα δεδομένα και δεν νομίζω να υπήρχε κάνεις που θα πόνταρε τα λεφτά του σε νίκη της ομάδας του Λάσο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έφθανε στο τέλος του και οι παίκτες του Αταμαν ήταν μπροστά με 12 πόντους, με 76-64. Κάπου εκεί άρχισαν τα θαύματα. Η Βασίλισσα έκανε μέχρι το τέλος ένα 16-0 και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 80-76. Απίστευτο και όμως αληθινό. Κορυφαίος για τους νικητές ο τεράστιος Γιούλ, από κοντά ο Γκαρούμπα με 10 πόντους και αλλά τόσα ριμπάουντ σε μια βραδιά που θα θυμάται για χρόνια. Από τους ηττημένους ο Μισιτς ήταν για ακόμα μια φορά απίστευτος, αλλά οι Τούρκοι πλήρωσαν την αλαζονεία τους και την χαλαρότητα τους.

Τώρα σε 48 ώρες όλα γίνονται. Η Ρεάλ θα παλέψει πάλι, ειδικά αν τα καταφέρει να δώσει το παρόν και ο γίγαντας της Ταβαρες, αλλά μην γελιόμαστε σε αυτή τη σειρά η Εφές κρατάει την μπαγκέτα. Η σοβαρή και γνωστή Εφές τελειώνει το σκηνικό την Πέμπτη και πάει Γερμανία. Η σημερινή Εφές την πατάει εκ νέου και μετά τρέχει. Κάνεις στο τουρκικό στρατόπεδο δεν θέλει να σκέφτεται την πιθανότητα ενός πέμπτου ματς. Τα πέμπτα παιχνίδια είναι πάντα άλλη ιστορία. Άλλο το επίπεδο του στρες, άλλο το σκηνικό που στήνεται, διαφορετικά όλα. Ειδικά όταν απέναντι σου έχεις μια ομάδα με το μέγεθος και την φανέλα της Ρεάλ. Μια ομάδα γεμάτη με παίκτες τεράστιας εμπειρίας από τέτοια ματς, από τέτοιες προκλήσεις. Ο Αταμαν ξέρει ότι για να έχει ήσυχο το κεφάλι του πρέπει να τελειώσει την μπουγάδα την Πεμπτη γιατί αλλιώς κάνεις δεν ξέρει τι του ξημερώνει….