Premier League

Μπέρνλι 1-0 Κρίσταλ Πάλας: Έκανε «σεφτέ» η Μπέρνλι

Η Μπέρνλι έφτασε στην πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας με 1-0.

23.11.2020 | 21:33

Η Μπέρνλι κατόρθωσε να φτάσει στην πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας με 1-0 στο “Τερφ Μουρ”. Η ομάδα του Ντάις, με το αποτέλεσμα αυτό, κατάφερε να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη, φτάνοντας τους 5 πόντους και την 17η θέση. Από την άλλη, η Κρίσταλ Πάλας η οποία αγωνίζονταν χωρίς τον ηγέτη της, Γουίλφρεντ Ζαχά πού πάσχει από κορωνοϊό, μετά την εξαιρετική της εμφάνιση και νίκη με 4-1 κόντρα στη Λιντς, απόψε (23/11) ήταν αρκετά κακή, γνωρίζοντας εύκολα την ήττα, με την οποία έπεσε στην 10η θέση.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Μπέρνλι έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, με το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των φιλοξενούμενων να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις εναέριες ικανότητες του Κρις Γουντ. Μάλιστα, στο 8ο λεπτό ο Αυστραλός εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του Κουγιατέ, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στη συνέχεια, η Μπέρνλι εξακολούθησε να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας και κάποιες ακόμα πολύ καλές στιγμές, κυρίως με τους ΜακΝιλ και και Τζέι Ροντρίγκεζ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Χόντζον προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα της, ωστόσο η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από πλευράς Μπέρνλι στο 55ο λεπτό, με τον Γκούντμαντσον να στοχεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκουάιτα. Στο 60′, ο Πόουπ πραγματοποίησε μοναδική επέμβαση σε τετ-α-τετ του Μπατσουαγί, ενώ ο πορτιέρο των γηπεδούχων κράτησε ανέπαφη την εστία του και στο 90ο λεπτό, απλώνοντας το τεράστιο κορμί του και αποκρουόντας ενστικτωδώς την εξ επαφής κεφαλιά του Μπεντέκε. Το σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με την Μπέρνλι να πανηγυρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο, το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει διαστάσεις θριάμβου, αφού η άμυνα της Κρίσταλ Πάλας θύμιζε…«παιδική χαρά».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπέρνλι (Σαμ Ντάις): Πόουπ, Μι, Ταρκόφσκι, Τέιλορ, Λόουτον, Γουέστγουντ, ΜακΝιλ, Μπράουνχιλ, Γκούντμαντσον (Μπρέιντι 67′), Ροντρίγκεζ, Γουντ

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντζον): Γκουάιτα, Νταν, Κουγιατέ, Κλάιν, Βαν Άνχλοτ, Ρίντεβαλντ (Σλουπ 67′), Τάουνσεντ, Έζε, Μακάρθουρ, Μπατσουαγί, Αγιού (Μπεντέκε 77′)