overfm.gr | Champions League | Νάπολι σ-έξι και όποιος αντέξει στο Άμστερνταμ, Κλαμπ Μπριζ για την πρόκριση

Μια Νάπολι βγαλμένη από άλλον πλανήτη ισοπέδωσε τον Άγιαξ με 6-1 μέσα στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα». Τρία στα τρία για την Κλαμπ Μπριζ που επιβλήθηκε της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Γιαν Μπρέιντελ».

Τι Νάπολι ήταν αυτή. Να την πιεις στο ποτήρι. Μια ομάδα που να χαμε χίλια μάτια να την βλέπαμε κατάφερε να διασύρει τον Άγιαξ με σκορ μαμούθ και συγκεκριμένα με 6-1 παρακαλώ μέσα στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα». Αυτή ήταν η βαρύτερη ήττα των Ολλανδών στο γήπεδο τους για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση , ενώ προγούμενη ήταν από την Ρεάλ Μαδρίτης με 4-0 τον Νοέμβριο του 2010. Οι Ιταλοί με αυτή την νίκη έκαναν το τρία στα τρία.

Και όμως οι πρωταθλητές Ολλανδίας προηγήθηκαν στο 9′ με τον Κουντούς. Όμως έκαναν το λάθος να προηγηθούν καθώς στο 18′ ισοφάρισε ο Ρασπαντόρι και ο Ντι Λορέντζο στο 33′ έδωσε το προβάδισμα στους «παρτενοπέι» οι οποίοι πήγαν με το 3-1 στα αποδυτήρια με γκολ του Ζιελίνσκι στο 45′. Ο Ρασπαντόρι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 47′ εκανε το 4-1, ο Κβαρατσκέλια στο 63′ έκανε το 5-1 και το πανηγυρικό και τελικό 6-1 έγραψε ο Σιμεόνε στο 81′. Ο Άγιαξ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τάντιτς με δεύτερη κίτρινη στο 73′. Στο άλλο ματς του ομίλου η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα της Ρέιντζερς με 2-0 κάνοντας την δεύτερη της νίκη. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 7′ άνοιξε το σκορ και ο Σαλάχ με πέναλτι στο 53′ χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Κλαμπ Μπριζ για πρόκριση. Οι πρωταθλητές Βελγίου επικράτησαν με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Γιαν Μπρέιντελ» και έκαναν το τρία στα τρία. Θα μας τρελάνει όλους αυτή η ομάδα που απέχει 6 βαθμούς από τις υπόλοιπες ομάδες του ομίλου κυνηγώντας την παρθενική της πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Σόβα στο 36′ και ο Γιούτγκλια στο 63′ τα γκολ του θριάμβου των Βέλγων, ενώ οι Ισπανοί έχασαν πέναλτι με τον Γκριζμάν στο 76′. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Πόρτο της Λεβερκούζεν στο «Ντραγκάο» και πέτυχε την πρώτη της νίκη. Στο πρώτο μέρος είχαμε απο ένα ακυρωθέν γκολ από κάθε ομάδα με τους  Γερμανούς στο 16′ με τον Χάντσον-Οντόι για φάουλ και για τους Πορτογάλους στο 42′ με τον Ταρεμί για χέρι. Οι φιλοξενουμενοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ειχαν την μεγάλη ευκαιρία να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια αλλά ο Σικ αστόχησε σε πέναλτι. Και αφού δεν τα κατάφερε ο Τσέχος επιθετικός οι Ζαιντού στο 68′ και Γκαλένο στο 87′ χάρισαν την νίκη στους «δράκους» ενώ οι «ασπιρίνες» ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φρίμπονγκ με δεύτερη κίτρινη.

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» κερδίζοντας με 1-0 φτάνοντας τους 6 βαθμούς στον όμιλο του θανάτου με τους «Καταλανούς» να έχουν τρεις. Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά και απείλησαν με τον Τσαλχάνογλου ενώ ο ίδιος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με μακρινο σουτ άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι. Στην επανάληψη οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά με σκοπό να ισοφαρίσουν ενώ είχαν δοκάρι με τον Ντεμπελέ στο 61′. Πέντε λεπτα αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Φατί για χέρι του Πέδρι και το σφύριγμ τη λήξης βρήκε τους «νερατζούρι» να πανηγυρίζουν την μεγαλειώδη νίκη. Tέλος στο «Ντόιτς Μπανκ Παρκ» Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.