overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Nations League-League B: Νίκες για Τουρκία, Φινλανδία και Ουαλία

Οι αναμετρήσεις των τεσσάρων ομίλων της League B στο Nation League

Τουρκία-Ρωσία 3-2

H Τουρκία επικράτησε με 3-2 της Ρωσίας στο «Σουκρού Σάρατσαγλου» στην προτελευταία αγωνιστική της League B του Nations League. Αρχικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Τσερίσεβ. Ωστόσο, οι Τούρκοι έκαναν μια τρομερή ανατροπή, με τον Καραμάν να ισοφαρίζει στο 26’ σε 1-1 και έξι λεπτά αργότερα ο Ουντέρ να κάνει το 2-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τουρκία πέτυχε και τρίτο γκολ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τοσούν. Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Κουζιάεβ στο 57’.

Βουλγαρία-Φινλανδία 1-2

Η Φιλανδία επικράτησε με 2-1 στα Σόφια απέναντι στη Βουλγαρία για το τέταρτο γκρουπ της League B για το Nations League. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξα από νωρίς το σκορ, με το Πούκι να κάνει το 1-0 για το αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα έπειτα από ασίστ που του έγινε από τον Ρόμπερτ Τέιλορ.

Οι Φιλανδοί κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσει του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πούκι να πασάρει στον Λουντ και εκείνος να το 2-0. Η ομάδα της Βουλγαρίας κατάφερε να μειώσει σε 2-1 έπειτα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ίλιεφ χωρίς όμως να ανατρέψει την κατάσταση στην συνέχεια.

Ουαλία-Ιρλανδία 1-0

Η Ουαλία νίκησε με 1-0 στην έδρα της  την Ιρλανδία έχοντας πλέον σημαντικό προβάδισμα για άνοδο στην επόμενη κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερο κατοχή μπάλας με συνολικό ποσοστό 52% έναντι των γηπεδούχων που είχαν με 48%. Ωστόσο το γκολ του Μπρουκς στο 67ο λεπτό χάρισε την νίκη στην Ουαλία η οποία παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.