ΣΠΟΡ

Νίκη και πρόκριση στους «16» ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «ξεπέρασε» το εμπόδιο του Αμερικανού, Σεμπάστιαν Κόρντα, και προκρίθηκε στους «16» του τουρνουά στο Σινσινάτι.

19.08.2021 | 09:09

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε, τα ξημερώματα, 2-0 σετ (7-6,6-3) του Αμερικανού Σεμπάστιαν Κόρντα, στον πρώτο γύρο του τουρνουά στο Σινσινάτι.  Κατάφερε και προκρίθηκε στη φάση των «16», όπου θα αντιμετωπίσει τον Λορνέντζο Σονέγκο τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Ο Αμερικανός πίεσε τον Τσιτσιπά, αλλά ο Έλληνας τενίστας βρήκε λύσεις στα προβλήματα του παρουσιάστηκαν και πέρασε το εμπόδιο του νούμερο 45 της παγκόσμιας κατάταξης.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Στέφανο να σώζει δύο μπρέικ πόιντ και να κάνει το 1-0. Οι δύο αθλητές κρατούσαν το σερβίς τους και το σκορ στα γκέιμς βρισκόταν σε ισορροπία σε όλη τη διάρκεια του σετ. Η «μάχη» του 1-0 κρίθηκε στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ μετά το 6-6 του Αμερικανού. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και εκεί, ωστόσο μετά το 5-5, ο Τσιτσιπάς, με ένα winner και ένα λάθος του Κόρντα, νίκησε το πρώτο σετ.

Ο αγώνας στο επόμενο σετ συνεχίστηκε όπως στο πρώτο. Κόρντα και Τσττσιπάς κράταγαν το σερβίς τους. Ο Αμερικανός έκανε συχνά ανεβάσματα στο φιλέ και προκαλούσε προβλήματα στο νούμερο τρία της παγκόσμιας κατάταξης. Όταν το σκορ ήταν 3-3 στα γκείμς, ήρθε το πρώτο μπρέικ στο ματς από τον Τσιτσιπά. Ο Έλληνας αθλητής κράτησε το σερβίς του. Έκανε το 5-3 και κάνοντας το δεύτερο συνεχόμενο μπρέικ πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Επόμενο εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά είναι ο Ιταλός, Λορέντζο Σονέγκο (νούμερο 27 της παγκόσμιας κατάταξης), τα ξημερώματα της Παρασκευής.