Basket League

Ολυμπιακός- Λαύριο 99-64: Τρομεροί οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Λαύριο στο ΣΕΦ 99-64 και θα αγωνιστεί στον τελικό της Κυριακής κόντρα στη Μονακό. Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξαν οι «ερυθρόλευκοι».

04.09.2021 | 23:05

Ο Ολυμπιακός είχε όπλο την πιεστική του άμυνα, καθώς επίσης και τις επιθέσεις κοντά στο καλάθι. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εύκολα και νωρίς ευρύ προβάδισμα από το Λαύριο.

Χέρια…τανάλιες και δυναμικές επιθέσεις

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, έβαζαν τα χέρια τους παντού στην άμυνα, εγκλωβίζοντας εκείνους του Λαυρίου. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, επιχείρησαν να απαντήσουν στην πίεση με μακρινά και κοντινά σουτ, ωστόσο δεν έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι.

Το πρώτο δεκάλεπτο, τελείωσε με σκορ 27-15.

Οι νέοι είναι ωραίοι…και οι παλαιοί…αλλιώς!

Οι «Ερυθρόλευκοι», έχοντας σε εξαιρετική μέρα, όλα τα νέα μεταγραφικά τους αποκτήματα. Οι Φαλ, Γουόκαπ, Ντόρσεϊ εναλλάσσονταν στις συνεργασίες, ευστοχώντας σε προσπάθειες τόσο μακριά, όσο και κοντά στο καλάθι.

Μεταξύ των παικτών που έκανα τη διαφορά, ήταν και δυο παίκτες που βρίσκονται ήδη στο ρόστερ. Συγκεκριμένα ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Κώστας Σλούκας, ήταν εκείνοι που άλλαζαν κάθε τόσο το ρυθμό του παιχνιδιού.

Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 50-27, με την εικόνα να μην αλλάζει, καθώς το δεύτερο δεκάλεπτο, είχε σκορ 23-12.

Προσπάθησε να αντιδράσει το Λαύριο

Το Λαύριο προσπάθησε να πατήσει στην άνεση των «Ερυθρολέυκων» και προηγήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 24-23. Ο Σερέλης είδε να είναι σε καλή μέρα τους  Λιούς, Αμινού και Γκόινς.