overfm.gr | Serie A | Ουντινέζε – Γιουβέντους 1-2: Ο Ρονάλντο «καθάρισε» για τους Γιουβεντίνους [vid]

Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 2-1 την Ουντινέζε μέσα στην έδρα της με ανατροπή και ισοβαθμεί μαζί με Αταλάντα και Μίλαν στους 69 βαθμούς.

Η Ουντινέζε φιλοξένησε τη Γιουβέντους για την 34η αγωνιστική της Serie A, με τη «Γηραιά Κυρία» να πετυχαίνει μια πολύτιμη νίκη με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (1-2) και πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Μολίνα στο 10′. Ο ποδοσφαιριστής της Ουντινέζε μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον Σέζνι γα το 1-0. Η Γιουβέντους στο 28′ είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν η κεφαλιά του ΜακΚένι πέρασε λίγο άουτ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κουαδράδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουντινέζε είχε δύο καλές στιγμές, με τον Αρσλάν στο 52′ και τον Λάρσεν στο 67′, αλλά καμία από αυτές δεν μετατράπηκε σε γκολ. Στο 82′, η Γιούβε κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κριστιάνο Ρονάλτο και ευστόχησε, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 90′, ο Πορτογάλος πέτυχε και δεύτερο τέρμα με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Ραμπιό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.