overfm.gr | Super League 1 | Ούτε τώρα ο Ιωνικός

Ούτε και την δέκατη αγωνιστική κατάφερε να κερδίσει ο Ιωνικός ο οποίος παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Νεάπολη στον Παναιτωλικό.

Ούτε και τώρα κατάφερε να γευτεί την χαρά της νίκης ο Ιωνικός ο οποίος παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Νεάπολη κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι «Νικαιώτες» παρότι προηγήθηκαν στο σκορ όπως και με τον ΠΑΣ, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες στην επανάληψη να πάρουν ακόμη και το παιχνίδι.

Νωρίς νωρίς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και συγκεκριμένα στο 6′ όταν από ιδανική αντεπίθεση ο Μάντζης πήρε την μπάλα και νίκησε στο τετ α τετ τον Στεργιάκη για το 1-0. Οι «Νικαιώτες» εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των «Αγρινιωτών» και ευτύχησαν να προηγηθούν με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν ξεκινήσει πολύ καλά το παιχνίδι. Στο 16′ μάλιστα έχασαν και μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Μόρσεϊ έδωσε στον Κολοβό που από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Η πίεση του Παναιτωλικού απέφερε καρπούς και στο 30′ ευτύχησε να ισοφαρίσει όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μύγα και ο Καρέλης το μετέτρεψε σε γκολ για να ισοφαρίσει σε 1-1.  Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε την ευκαιρία στους «κυανόλευκους» να βγούν μπροστά όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν αξιόλογη ευκαιρία στα καρέ του Στεργιάκη με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 1-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν ώστε να ψάξουν το δεύτερο γκολ που θα ανακτήσουν το προβάδισμα. Και ενώ ο Ιωνικός πίεζε για το δεύτερο γκολ παραλίγο να το δεχτεί καθώς στο 59′ ο Ντουάρτε έκανε κοντρόλ και σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε το δοκαρι του Χουτεσιώτη. Και τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν εκ νέου το γκολ με τον Χουχούμη να κάνει την σέντρα και ο Καρέλης έκανε το σουτ αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε εντυπωσιακά. Μετά το εκπληκτικό τρίλεπτο των φιλοξενουμένων , σειρά είχαν οι γηπεδούχοι να χάσουν μεγάλη ευκαιρία με τον Σεμπά να σουτάρει άουτ στο 79′ από καλή θέση. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σενγκέλια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά πλάσαρε άουτ και το παιχνίδι έληξε με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.

Iωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης- Σάκιτς, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα(46′ Κάνιας), Μύγας(86′ Αντούνιες)-Φαντιγκά, Ρομαό, Λοβέρα, Άοσμαν, Ελευθεριάδης- Μάντζης(86′ Ιωαννίδης)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης- Αποστολάκης, Κορνέλιους, Μλάντεν, Χουχούμης-Λάρσον, Μάρτενσον(76 Φλόρες), Κολόβος(83′ Νταγκό), Μόρσεϊ(88′ Σενγκέλια), Ντουάρτε- Καρέλης(88′ Ζοάο Πέδρο)