overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ-άς στ Γιάννινα και καθ-Άρης-ε την νίκη στο φινάλε

Ευρεία νίκη πέτυχε ο Άρης επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 4-0 στους Ζωσιμάδες και παρέμεινε στην έκτη θέση του πρωταθλήματος.

Ένας εντυπωσιακός Άρης στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε ευρεία νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα συντρίβοντας τον με 4-0 στους Ζωσιμάδες και παρέμεινε στην έκτη θέση ενώ οι ηττημένοι είναι στην δέκατη μαζί με την Λαμία. Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές φάσεις στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και πέτυχαν τέσσερα γκολ. Χαρακτηριστικό είναι μάλιστα ότι από το 65′ και μετά οι γηπεδούχοι έχασαν τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν με αποτέλεσμα να ισχύσει ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου και να δεχτούν το δεύτερο τέρμα που αποδείχθηκε και καθοριστικό.

Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να προσέχουν τα νότα τους και να μην είναι τόσο επιθετικές. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας δημιουργήθηκε στο 25′ όταν σε κάθετη του Πίρσμαν η  μπάλα πέρασε από όλους και δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του για να σκοράρει. Οι φιλοξενουμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο και λίγο έλειψε να δεχτούν γκολ όταν στο 34′ ο Σόρια σούταρε με δύναμη και έδιωξε εντυπωσιακά ο Σόρια. Στα υπόλοιπα του λεπτά το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει κάτι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν οπως αναμενόταν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Πιεστικός άρχισε να γίνεται με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης με το παιχνίδι να παίζεται στο μισό γήπεδο και άγγιξε το γκολ στο 49′ όταν σε σουτ του Ζερβίνιο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από την εστια του Αθανασίου. Οι «Θεσσαλονικείς» συνεχιζαν να πιέζουν και μάλιστα η πίεση τους απέφερε καρπούς καθώς στο 58′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ουντομπάζιο από τον Μπιλμπάο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Φαμπιάνο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 0-1. Οι «Γιαννιώτες» προσπάθησαν να βγουν μπροστά και στο 70′ βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Μορέιρα να μην σκοράρει εξ επαφής και ο Φαμπιάνο προλαβαίνει και τον Παμλίδη στην μικρή περιοχή. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «Ηπειρώτες» στο 74′ με τον Ροσέρο να μην μπορεί να πιάσει το ανάποδο ψαλίδι και ο Φαμπιάνο απομάκρυνε μετά την σύγχοιση στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Το σφυροκόπημα του ΠΑΣ συνεχίζεται και στο 75′ ο Τζίμα σούταρε και ο Κουέστα έδιωξε , ο Μπλαν πήρε το ριμπάουντ και έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και ενώ πήγαίνει προς τα δίχτυα κόντραρε στον Φαμπιάνο και βγήκε κόρνερ. Δεν σταματάει η ομάδα των Ιωαννίνων να πιέζει και στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασε νέα καλή ευκαιρία σε σουτ του Μορέιρα έδιωξε εντυπωσιακά ο Κουέστα. Και ενώ οι γηπεδούχοι έχαναν τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν όχι μόνο δεν το καναν αλλά απεναντίας δέχτηκαν και γκολ. Στο 79′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Νταμπό έκανε την κεφαλιά πάσα για τον Ενκουλού ο οποίος από κοντά έκανε το 0-2 για τον Άρη. Ασφαλώς και κόντρα στην ροή του αγώνα. Και σαν να μην έφτανε αυτό δυο λεπτά αργότερα ο Ουντομπάτζιο έκανε την κεφαλιά και ο Εραμούσπε στην προσπάθεια του να την σώσει πέτυχε αυτογκόλ για το 0-3.

Μάλιστα παραλίγο να γίνει και το 0-4 όταν στο 84′ σε γύρισμα του Γκρέι ο Νταμπό από το ύψος του πέναλτι μόνος του αστόχησε. Αυτό όμως έγινε στο 93′ όταν σε γύρισμα του Γκρέι ο Ματέο Γκαρσία με πλασέ δν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό και θριαμβευτικό 0-4 για τον Άρη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Μπιλμπάο, Μπαγκαλιάνης(64′ Ροσέρο), Μορέιρα, Παμλίδης(87′ Φοφανά), Τζίμας(87′ Τσίρης), Μπάλαν.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Ενκουλού, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Ετέμπο, Μάνου Γκαρθία(72′ Νταμπό), Ματέο Γκαρσία, Ζερβινιό(79′ Γκρέι), Καμάτσο(46′ Ουντουμπάτζο), Πάλμα.