overfm.gr | Super League 1 | Πέρασε από το Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ, φωνάζει ο Παναιτωλικός

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του και κέρδισε με 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με τον τελευταίο να φωνάζει και με το δίκιο του για το γκολ του Ολιβέιρα.

Σημαντική νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ επί του Παναιτωλικού με 2-0 μέσα στο Αγρίνιο και πέρασε στην τρίτη θέση με 28 βαθμούς ρίχνοντας στην τέταρτη τον Ολυμπιακό. Οι «Αγρινιώτες» έχουν δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία καθώς στο γκολ του Ολιβέιρα που άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, ο Αουγκούστο κάνει φάουλ σπρώχνοντας τον Κολοβό με διαιτητή και VAR να περνανε στο ντούκου την φάση. Ένα παιχνίδι που ήταν άκρως επεισοδιακό με τους παίκτες των δυο ομάδων ουκ ολίγες φορές να έρχονται στα χέρια. Έχασε το άχαστο ο Καρέλης για να ισοφαρίσει στην επανάληψη.

Από το ξεκίνημα μύριζε μπαρούτι το παιχνίδι με τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να έρχονται στα χέρια. Ενώ ηρέμησαν τα πνεύματα στην συνέχεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ακυρωθέν γκολ στο 16′ με τον Νάρεϊ καθώς ήταν έστω και για λίγο οφσάιντ στο πλασέ που έκανε δεχόμενος πάσα από τον Ολιβέιρα. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε χωρίς να έχουμε την μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Με το πέρασμα του χρόνου στο 35′ οι «Θεσσαλονικείς» πλησίασαν το γκολ όταν ο Σάστρε έκανε την κεφαλιά-πάσα για τον Ολιβέιρα που σούταρε και ο Ανέστης έδιωξε και στην συνέχεια μπλόκαρε το σουτ του Κωνσταντέλια. Οι ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν και στο 39′ ο Σοάρες γέμισε για τον Νάρεϊ και σούταρε με τον Ανέστη να αποκρούει και πάλι. Και φτάσαμε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τον Νάρεϊ να εκτελεί φάουλ και ο Ολιβέιρα με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 για την ομάδα του Λουτσέσκου. Ακολούθησαν εντονότατες διαμαρτυρίες από τους «Αγρινιώτες» που ήταν και δικαιολογημένες καθώς μετά την εκτέλεση του φάουλ ο Αουγκούστο έκανε καθαρό εκτός φάσης φάουλ σπρώχνοντας τον Κολοβό το οποίο δεν δόθηκε ποτέ ενώ υπήρξαν και πάλι αψιμαχίες μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων. Το ημίχρονο έληξε ευτυχώς χωρίς περαιτέρω παρατράγουδα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και στο 50′ ο Ζίβκοβιτς έκλεψε την μπάλα και μοίρασε στον Ολιβέιρα που αστόχησε από πολύ καλή θέση. Και ενώ περνούσαν τα λεπτά ο Παναιτωλικός έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 57′ λοιπόν ο Ντίας έκανε ωραία κίνηση από δεξιά και ο Μέρτενσον έκανε πλασέ από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα στρώθηκε στον Καρέλη με προβολή από πολύ κοντά έχασε το άχαστο. Δυο λεπτά αργότερα ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε και αυτός μεγάλη ευκαιρία ο Ζίβκοβιτς πάσαρε στον Νάρεϊ και αυτός στον Κωνσταντέλια από πλεονεκτική θέση σούταρε πάνω στον Ανέστη. Στο 74′ ο Μάρεϊ σούταρε από κάθετη του Κωνσταντέλια στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Και ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν στο προσκήνιο στο 86′ καθάρισαν την υπόθεση νίκη με τον Αουγκούστο να κλέβει την μπάλα από τον Κολοβό και πλάσαρε ιδανικά τον Ανέστη για να κάνει το τελικό 0-2.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Λιάβας, Μλάντεν, Λάρσον, Χουχούμης – Φλόρες, Μάρτενσον(65′ Σεγκέλια), Κολοβός – Ντίας(81′ Ξενιτίδης), Καρέλης(81′ Πέδρο), Νταγκό

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες(88′ Βιεϊρίνια) – Αουγκούστο, Σβαμπ(89′ Ντάντας) – Νάρεϊ(80′ Μουργκ), Ελ Καντουρί(19′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας – Ολιβέιρα(88′ Τόμας)