Basket League

Περιστέρι – Ολυμπιακός 67-93: «Ερυθρόλευκο» πάρτι στο «Ανδρέας Παπανδρέου»

Ο Ολυμπιακός έστησε πάρτι στο «Ανδρέας Παπανδρέου», διέλυσε το Περιστέρι με 93-67 και πανηγύρισε την 5 νίκη του σε ισάριθμα ματς στην Basket League.

07.11.2021 | 21:46

H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, χωρίς να έχει στην διάθεση του τον Μουσταφά Φαλ, κατάφερε να καθαρίσει ουσιαστικά την αναμέτρηση από την πρώτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός με την συνηθισμένη πλέον τρομερή άμυνα του βραχυκύκλωσε επιθετικά το Περιστέρι και μετέτρεψε την επίσκεψη του στο «Ανδρέας Παπανδρέου» σε… υγιεινό περίπατο.

O MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο φόργουορντ των Πειραιωτών πραγματοποίησε ακόμα ένα πολύ καλό παιχνίδι κάνοντας μάλιστα νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η πρώτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει νωρίς το παιχνίδι και το κατάφερε. Το Περιστέρι όντας από το πρώτο δεκάλεπτο στο μείον 15 κόντρα σε μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός, αντικειμενικά ήταν σχεδόν αδύνατο να επιστρέψει.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τζος Χάγκινς. Ο Αμερικανός του Περιστερίου δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Σε λεπτά συμμετοχής πήρε μόλις προσπάθειες χωρίς να σκοράρει. Μπορεί να μοίρασε ασίστ, ωστόσο χρειαζόταν να συμμετέχει και εκτελεστικά.

THE POINT: To κάκιστο 37% του Περιστερίου στα δίποντα. Αναδεικνύει τόσο το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του Μανωλόπουλου, όσο και την εξαιρετική άμυνα των Ερυθρολεύκων.

Περιστέρι – Ολυμπιακός 67-93: Ερυθρόλευκη κυριαρχία

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές από το τρίτο λεπτό και να κάνει το ισόπαλο 4-4, 4-13 με ένα σερί 9-0 μέσα σε δυόμισι λεπτά. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να «πνίγει» το Περιστέρι με την άμυνα του και κατάφερε να πάει στο +15 με τρίποντο του Σλούκα (5-20). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και το 13-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για το Περιστέρι. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού, μα αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει διαρκώς. Συγκεκριμένα, το Περιστέρι χρειάστηκε σχεδόν εφτά λεπτά για να πετύχει καλάθι εντός πεδιάς, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε σκοράρει 10 πόντους. Έτσι το ερυθρόλευκο προβάδισμα έφτασε και ξεπέρασε τους 20 πόντους (18-41). Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στα τελευταία λεπτά με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-44.

Ερυθρόλευκο πάρτι

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου το Περιστέρι ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, βρήκε σκορ κυρίως με τον Μπράουν, ωστόσο δεν κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά. Από το 23′ και μετά για ένα τρίλεπτο πάτησε το γκάζι ο Ολυμπιακός, έτρεξε σερί 12-0 και εκτόξευσε την διαφορά στους 27 πόντους (34-61). To Περιστέρι δεν κατάφερε να πλησιάσει με το σκορ της περιόδου να είναι 42-68. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Πειραιώτες να παίρνουν την πέμπτη νίκη τους στην Basket League με το τελικό 93-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 26-44, 42-68, 67-93