overfm.gr | Champions League | Πρώτη με περίπατο η Μπάγερν

Χωρίς να δυσκολευτεί η Μπάγερν διέσυρε την Βικτόρια Πλζέν με 5-0 στην «Αλιάντς Αρίνα» και έκανε το τρία στα τρία στον όμιλο της.

Ένα εύκολο βράδυ είχε η Μπάγερν στην «Αλιάντς Αρίνα» η οποία διέσυρε την Βικτόρια Πλζέν με 5-0 κι έκανε το τρία στα τρία στον όμιλο του θανάτου ενώ δεν έχει δεχτεί και γκολ μέχρι στιγμής. Χαρακτηριστικό είναι ότι με το ίδιο σκορ έληξε και η συνάντηση των δυο ομάδων στην φάση των ομίλων την περίοδο 2013-2014.

Νωρίς νωρίς οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ και ο Σανέ έδωσε στον Μουσιάλα και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0 στο 7′ και στο 13′ ο Γκορέτσκα έδωσε στον Γκνάμπρι και με πλασέ έγραψε το 2-0. Στο 15’ ο Μανέ έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Τβρντον μπλόκαρε αλλά στο 23′ δεν λάθεψε και με σουτ έκανε το 3-0. Πάρτι για τους «Βαυαρούς» πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο.

Δυο λεπτά αργότερα ο πορτιέρο των Τσέχων σταματησε σε τετ α τετ τον Μουσιάλα ενώ ο τελευταίος σκόραρε στο 36′ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε οριακά ως οφσάιντ. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50′ ο Μανέ βρήκε τον Σανέ και πλάσαρε από κοντά για να κάνει το 4-0 ενώ στο 59′ ο Γκορέτσκα έβγαλε στον Τσούπο-Μότινγκ και από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 5-0.

Στο 76’ ο Τβρντον μπλόκαρε μετά  από προβολή του Ζάμπιτσερ ενώ η μοναδική καλή στιγμή των πρωταθλητών Τσεχίας σε όλο το ματς ήταν στο 84′ με τον Μπάσεϊ να σουτάρει μόλις άουτ εκτός περιοχής.

ΜΠΑΓΕΡΝ(Γιουλιάν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Μαζραουί, Ουπαμεκανό (72’ Παβάρ), Ντε Λιχτ, Ντέιβις (46’ Στάνισιτς), Γκορέτσκα (72’ Ζάμπιτσερ), Χράφενμπερχ, Μουσιάλα (46’ Τσούπο Μοτίν), Σανέ (58’ Τελ), Μανέ, Γκνάμπρι

ΠΛΖΕΝ(Mίχαλ Μπίλεκ): Τβρντον, Πέρνιτσα, Χάβελ, Χέιντα (63’ Τιγιανί), Χόλικ, Εντιαγέ, Κάλβαχ, Κόπιτς (58’ Γίρκα), Βλκανόβα (46’ Γεμέλκα), Μοσκέρα (85’ Πίλαρ), Χορί (58’ Μπάσεϊ)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.