overfm.gr | Super League 1 | Σίφουνας ο Παναιτωλικός πέρασε από την Λαμία

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός επί της Λαμίας με 3-1 μέσα στο «Αθανάσιος Διάκος» και ανέβηκε στην έβδομη θεση.

Επιτέλους νίκη για τον Παναιτωλικό μετά από επτά αγωνιστικές ο οποίος κατάφερε να περάσει σαν σίφουνας από το «Αθανασιος Διάκος» επικρατώντας της Λαμίας με 3-1 και ανέβηκε στην έβδομη θέση. Οι ηττημένοι οι οποίοι έχουν να κερδίσουν από την έκτη αγωνιστική όταν και σημειώσαν την μοναδική τους νίκη επί του Λεβαδειακού με αυτήν τους την ήττα παρέμειναν στην δέκατη θέση μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα έχοντας 9 βαθμούς.

Οι φιλοξενουμενοι όχι απλά μπήκαν ιδανικα στο ματς αλλά άνοιξαν και το σκορ στο 7′. Ο Χουχούμης έκανε βαθιά μπαλιά και ο Ντίας έκοψε για τον Καρέλη και με ιδανικό πλασέ έγραψε το 0-1. Η απάντηση των «Λαμιωτών» ήταν άμεση καθώς πέντε λεπτά αργότερα με τον Ντε Βινσέντι αφού έκανε μια προσποίηση με εξαιρετικο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά με δυο γκολ στο πρώτο τέταρτο ένα για κάθε ομάδα και μάλιστα ενώ τα λεπτά περνούσαν οι «Αγρινιώτες» κέρδισαν πέναλτι στο 27′ σε ανατροπή του Καρέλη από τον Γκοράνοφ. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 με τον Παναιτωλικό να ανακτά το προβάδισμα. Μάλιστα η ομάδα του Αναστασίου έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ στο 41′ με τον Ντάνγκο να πλασάρει και τον Σαράνοφ να αποκρούει με τα πόδια.

Ο ίδιος παίκτης στις αρχές τις επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47′ όταν βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά αστόχησε. Η Λαμία προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει και μάλιστα στο 52′ λίγο έλειψε να τα καταφέρει όταν ο Νιούνες βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει αισθητά με αποτελεσμα να υπάρχουν πολλές διακοπές στο παιχνίδι λόγω τραυματισμών. Στο 78′ ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα του αλλά ο Σενγκέλια αστόχησε στο τετ α τετ καθώς τον νίκησε ο Σαράνοφ. Και τελικά στο 96′ ο Ζοάο Πέδρο δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς με σουτ σε κενή εστία έκανε το 1-3 και σφράγισε την νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΣ Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σίλβα, Τζανδάρης, Νούνιες(57′ Μποακί, 64′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι(76′ Μαρμεντίνι), Τσιλούλης(76′ Καραμάνος), Μανούσος(57′ Ασκόφσκι).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μάρτεσον, Φλόρες, Ντίας(79′ Μλάντεν), Μόρσει(46′ Σενγκέλια), Νταγκό(75′ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης(86′ Ζοάο Πέδρο).