overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Τουρκία-Ελλάδα 67-76 – Εκτός έδρας πάρτι πρόκρισης

Η Ελλάδα πέρασε θριαμβευτικά από την Κωνσταντινούπολη επικρατώντας 76-67 της Τουρκίας και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στο Μουντομπάσκετ.

Η Ελλάδα πήρε μεγάλη νίκη μέσα στην Τουρκία με 74-67. Η Εθνική ομάδα κρατά την πρώτη θέση στον Όμιλο των Προκριματικών με 3 νίκες και μόλις 1 ήττα. Ξεχώρισε για ένα ακόμα παιχνίδι ο Αγραβάνης, ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 11 ασίστ. Ακόμα πολύ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Παπαγιάννης με 21 πόντους και 9 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι διεθνείς μας κατόρθωσαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή. Με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ η Τουρκία δε μπορούσε να περάσει μπροστά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 15-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν ο ίδιος. Με την Τουρκία να μην αφήνει την Ελλάδα να ξεφύγει το ημίχρονο έληξε με σκορ 33-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Έλληνες κατάφεραν να ξεχωρίσουν. Ο Σλούκας μοίραζε ασίστ και οι Παπαγιάννης και Αγραβάνης τις μετέτρεπαν σε πόντους. Έτσι η χώρα μας «έτρεξε» ένα επιμέρους 26-13, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 46-62.

Η Τουρκία από την άλλη έκανε το δικό της σερί. Με την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-5, με τους Έλληνες να κοιτούν μουδιασμένα. Στο τέλος όμως η Ελλάδα μπόρεσε να αντέξει την πίεση, νικώντας με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76.