overfm.gr | Super League 1 | Tρίποντο με καρδιοχτύπια για τον Βόλο

Έστω και δύσκολα ο Βόλος επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό.

Καρδιοχτυπησε αλλά εν τέλει κερδισε τελικά ο Βόλος τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό. Στον αντίποδα ο «Άγιαξ της Ηπείρου» με την ήττα του αυτή παρέμεινε στην δέκατη θέση μαζί με την Λαμία ενώ λίγο έλειψε στο φινάλε να κλέψει τον βαθμό από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας όταν ο Παμλίδης στις καθυστερήσεις ειχε δοκάρι.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν μια υπεροχή έστω και φλύαρη αλλά οι «Ηπειρώτες» άγγιξαν το γκολ στο 21′ όταν ο Παμλίδης βρέθηκε σε καλή θέση και απείλησε με ανάποδο ψαλίδι το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο. Οι «Βολιώτες» είχαν την κατοχή της μπάλας με τον ΠΑΣ να περιμένει να χτυπήσει σε κάποια κόντρα επίθεση περιμένοντας στο δικό του μισό γήπεδο. Έτσι τα υπόλοιπα λεπτά δεν κύλησαν με κάτι το αξιόλογο και έτσι όπως αναμενόταν οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ενώ δεν είχαμε την παραμικρή σχεδόν αξιόλογη ευκαιρία στο ματς με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου οι «Θεσσαλοί» άνοιξαν το σκορ. Ο Λούνα σέντραρε από αριστερά και ο Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το Βόλο γράφοντας το 1-0 και ξεκινώντας ιδανικά το δεύτερο μέρος χωρίς να κάνει ούτε μισή φάση. Οι «Γιαννιώτες» δεν πτοήθηκαν από αυτό το γκολ και άρχισαν να πιέζουν για να ισοφαρίσουν. Όμως οι «Βολιώτες» στην δεύτερη τους ευκαιρία στο ματς την μετέτρεψαν και αυτή σε γκολ. Ο Παντελάκης έκανε κακό διώξιμο με τον Φερνάντες να σουτάρει και τον Οζέγκοβιτς με ένα απαλό άγγιγμα στην μπάλα να κάνει το 2-0 στο 55′. Δυο ευκαιρίες, δυο γκολ για την ομάδα του Μπράτσου. Μάλιστα στο 69′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν και το τρίτο τέρμα αλλά ο Αθανασίου απέκρουσε την προσπάθεια του Μπαριέντος που πήγε να σκοράρει με απευθείας χτύπημα κόρνερ! Και ενώ ο Βόλος ήλεγχε το ματς φέρνοντας το στα μέτρα του, η ομάδα των Ιωαννίνων κατάφερε να μειώσει στο 82′.

Όταν από μπαλιά του Μπακαλιάνη, ο Μπάλαν πρόλαβε στην έξοδο τον Κλέιμαν και με πλασέ μείωσε σε 2-1. Μάλιστα στο 91′ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όταν η προσπάθεια του Παμλίδη κατέληξε στο δοκάρι. Καπως έτσι ο Βόλος έφτασε και πανηγύρισε μια αγχώδη αλλά σημαντική νίκη.

Bόλος (Κώστας Μπράτσος): Kλέιμαν- Λούνα, Σιέλης, Άλχο, Μεσκίδα(46′ Νοκέρ)- Τσοκάνης(9′ Μεταξάς), Εσκοβάλ, Μπαριέντος- Π. Φερνάντες(80′ Κούτσιας), Ντέλετιτς(86′ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς(86′ Β. Φερνάντες)

ΠΑΣ Γιάννινα ( Θανάσης Στάικος): Αθανασίου-Σόρια, Μπαγκαλιάνης, Παντελάκης, Πήλιος – Μπιλμπαο, Τζήμας, Λιάσος- Ροσέρο, Μορέιρα, Παμλίδης