overfm.gr | Super League 1 | Τρομερός ΠΑΟΚ έκανε πλάκα στον Παναθηναϊκό μέσα στην Λεωφόρο

Ένας εκπληκτικός ΠΑΟΚ κατάφερε και ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό μέσα στο «Απόστολος Νικολαίδης» με 3-0.

Καλύτερος του αναμενομένου ηταν ο ΠΑΟΚ που συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με 3-0 μέσα στην «Λεοφώρο Αλεξανδρας» και πέρασε έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση ισοβαθμώντας με τον Ολυμπιακό. Ταυτόχρονα απέχει μόλις πέντε βαθμούς από τους πρωτοπόρους «πράσινους». Οι γηπεδούχοι ήταν κατώτεροι του αναμενομένου και πλέον νιώθουν καυτοί την ανάσα της ΑΕΚ η οποια τους πλησίασε στον έναν βαθμό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε την κατοχή στην μπάλα του αλλά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήταν στο 9′ όταν ο Παλάσιος πάσαρε στον Τσέριν που κανε την προβολή με τον Κοτάρσκι να του λέει όχι. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο 18′ όταν ο Ζίβκοβιτς σούταρε με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Οι «Θεσσαλονικείς» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 24′ ο Ολιβέιρα σούταρε η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο δοκάρι. Μπορεί το ντέρμπι να μην γκολ αλλά να έχει φρενήρη ρυθμό. Και αφού η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44′  ο Κωνσταντέλιας σούταρε από πλάγια θέση ο Μπρινιόλι απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στον Ρούμπεν που πέτυχε αυτογκόλ για να γίνει το 0-1.

Έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ. Με γκολ δηλαδή και στο 46′ ο Ολιβέιρα συνεργάστηκε με τον Κωνσταντέλια και αυτός έδωσε στον Ζίβκοβιτς που με σουτ εκανε το 0-2 παγώνοντας για δεύτερη φορά την Λεωφόρο. Και οι «ασπρόμαυροι» συνέχιζαν να κάνουν πλάκα στον Παναθηναϊκό και στο 52′ ο Κωνσταντέλιας εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην άμυνα των «πρασίνων» με σουτ εκανε το 0-3. Ένα σκορ που δεν θα περίμενε ούτε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός του «Δικεφάλου του Βορρά».  Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν και το τέταρτο γκολ όμως η κεφαλια του Ολιβέιρα χτύπησε στο δοκάρι. Ασφαλως και η εξέλιξη αυτή έχει αφήσει αποσβολωμένους τους γηπεδούχους μην μπορώντας να πιστέψουν την εξέλιξη που πήρε το ντέρμπι. Στην συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικού χαρακτήρα και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια νικη που κανείς δεν θα περίμενε όσον αφορά την εύρεση του σκορ.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας(57′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ(57′ Πούχατς), Ρούμπεν(60′ Σπόραρ), Τσέριν, Μπερνάρ(60′ Τσοκάι), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης(82′ Σάντσες)

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης(73′ Κάργας), Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο(73′ Ντάγκλας), Νάρεϊ(73′ Τάισον), Κωνσταντέλιας(82′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα(82′ Μπράιτον)