Super League 1

Βόμβα από τον ΠΑΣ ταπείνωσε την ΑΕΚ

Την έκπληξη μέχρι τώρα της αγωνιστικής έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα που ταπείνωσε την ΑΕΚ με 2-1 στους άδειους λόγω τιμωρίας Ζωσιμάδες.

03.01.2023 | 21:57

Καλύτερο ποδαρικό για το 2023 δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» στους άδειους λόγω τιμωρίας «Ζωσιμάδες» κατάφερε και ταπείνωσε την ΑΕΚ με 2-1 με την τελευταία να βλέπει να αυξάνεται την διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στους 7 βαθμούς. Οι «Ηπειρώτες» παίζοντας έξυπνα κατάφεραν να σοκάρουν τους «κιτρινόμαυρους» από το πρώτο μέρος και να κρατήσουν την νίκη μέχρι το φινάλε.

Την πρώτη καλή φάση στο ματς την είχε η «Ένωση» με κεφαλιά του Γκαρσία που πέρασε άουτ στο 5′. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Πήλιος έκανε το γύρισμα για τον Ριένστρα που από κοντά έκανε το 1-0. Αυτό το γκολ ταρακούνησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο 17′ όταν ο Αμρααμπατ πέρασε τους πάντες και έδωσε στον Αραούχο που σούταρε από κοντά και έστειλε την μπάλα άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία και οι «Γιαννιώτες» όταν ο Μπάλαν έστειλε λίγο άουτ την μπάλα μέσα από την περιοχή. Οι φάσεις διαδέχονταν η μια μετά την άλλη εκατέρωθεν και στο 24′ ο Άμρααματ έκανε την σέντρα με τον Γκαρσία να πηδάει ψηλά και να κάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Και στο 32′ ο Σόρια έκανε την σέντρα και ο Μπάλαν με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίχτυα για το 2-0 , ένα αποτέλεσμα που δεν θα περίμεναν στον ΠΑΣ και με αυτό πήγαν στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Αλμέιδα όπως αναμενόταν μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη ώστε να μειώσει πιο γρήγορα και στο 48′ ο Φερνάντες σούταρε με τον Τσιντώτα να το βγάζει σε κόρνερ. Και ενώ στο 50′ ο Αραούχο δεν μπόρεσε να σκοράρει με σουτ από κοντά ένα λεπτό αργότερα πήρε το αίμα του πίσω και με τον ίδιο τρόπο έπειτα από πάσα του Πινέδα μείωσε σε 2-1. Λογικό μετά να εντείνει την πίεση της η ΑΕΚ ώστε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης πιέζοντας την εστία του Τσιντώτα. Και στο 74′ μόλις μπηκε ο Τσούμπερ στο ματς παραλίγο να κάνει την ζημιά όταν το συρτό σουτ που έπιασε από πλάγια θέση έφυγε μόλις άουτ. Η «Ένωση« συνέχιζε την πίεση στα καρέ τοων γηπεδούχων και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 84′ όταν ο Χατζησαφί σούταρε και ο Τσιντώτας απέκρουσε κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Μπαίνοντας στις καθυστερήσεις οι φιλοξενουμενοι έκλεισαν στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους και στο 96′ έχασε την μεγάλη ευκαιρία με τον Γιόνσον να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει ελάχιστα κόρνερ. Το παιχνίδι τελείωσε με τον ΠΑΣ να πανηγυρίζει μια τρομερη νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα(67′ Λιάσος), Τζίνο, Μορέιρα(89′ Σταματόπουλος), Παμλίδης(79′ Τζήμας), Μπάλαν

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Φερνάντες(65′ Φαν Φεερτ), Πινέδα(73′ Τσουμπέρ), Άμραμπατ, Γκαρσία, Αραούχο