overfm.gr | La Liga | Ζορίστηκε αλλά καθάρισε στην επανάληψη η Ατλέτικο

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Έλτσε στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο».

Δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της ουραγού Έλτσε στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» η Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Στο 2ο λεπτό ο Μπιγάς έσωσε προ του Μοράτα ενώ στο 8’ το μακρινό σουτ του Μίγια πέρασε λίγο έξω και στο 14’ ο Μπαντία είπε όχι σε σουτ του Ζοάο Φέλιξ. Στο 26’ το σουτ του Μοράτα σταμάτησε στα σώματα και στο 34’ ο Ισπανός φορ αστόχησε με σουτ από το ύψος της περιοχής. Στο 35’ το πλασέ του Καρασκό πέρασε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Ζοάο Φέλιξ στο 37’ ενώ στο 45’ αποβλήθηκε ο Βερδού.

Στο 53′ έμειναν και οι «Μαδριλένοι» με δέκα καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ερμόσο. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν έκανε την σέντρα και ο Φέλιξ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0 λύνοντας τον γόρδιο δεσμό για τους πρωτευουσιάνους. Στο 62ο λεπτό ο Μπαντία είπε όχι σε σουτ του Ζοάο Φέλιξ και στο 74′ η Ατλέτικο σφράγισε την νίκη με τον Μοράτα ο οποίος πλάσαρε και κόντραρε στον Ντιέγκο Γκονθάλεθ και κατέληξε στα δίχτυα της Έλτσε για το 2-0.  Η τελευταία ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Κουίνα στο 90′ με δεύτερη κίτρινη.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένεθ, Ερμόσο, Γιορέντε, Καρασκό, Κοντογκμπιά, Γκριεζμάν (79’ Κόκε), Μπάριος (79’ Σαούλ), Φέλιξ (66’ Λεμάρ), Μοράτα

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Ντιέγκο Γκονθάλεθ, Παλάσιος (82’ Φιδέλ), Βερδού, Μπιγάς, Κλερκ, Ραούλ Γκούτι (82’ Κίνα), Ομάρ  Μασκαρέλ, Μίγια (82’ Τετέ Μορέντε), Μπογέ (68’ Πόνσε), Μαρτί (68’ Κογιάδο).